19 Април 2024петък19:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Народна медицина

Липата - поетът на билките

/ брой: 27

автор:Дума

visibility 1544

В медицината цветът на липата (Tilia cordata Mill) се използва като температуропонижаващо, спазмолитично, патогонно, отхрачващо, меко седативно средство. Известни са ползите от липов чай при остри катари на горните дихателни пътища, ларингити, трахеобронхити и други температурни състояния. В липовия цвят се съдържат слузни и дъбилни вещества, захари, етерично масло, каротин, витамин С. За медицински цели се използва липовият цвят, който съдържа сапонини, етерично масло, биофлавоноиди, гликозиди, аскорбинова киселина, каротин и др. 

Липовият чай се прилага при простудни, инфекциозни заболявания, невралгии, ставен ревматизъм, подагра, пясък в жлъчния мехур, алергични реакции, вазомоторен ринит.

В българската народна медицина цветът на липата се използва освен за изпотяване при настинка, и за пресипнал глас, при кожни обриви, шарка, стомашни болки, диарии, виене на свят, главоболие, епилепсия, хистерия. Липовият чай има и диуретично действие.

Цветът, киснат 8 ч. в червено вино (1:10), се препоръчва за усилване и при анемия.

Запарка и отвара от липа се използват външно за гаргара при заболявания на гърлото и устната кухина, а само отвара - външно при изгаряния, кожни обриви, ставни болки, възпалени хемороидални възли. 

Използват се съцветията с и без присъцветниците, събрани по време на цъфтене. Бере се по време на цъфтежа - юни-юли. Суши се при температура до 30 градуса.

И рецепта, препоръчана от млада дама: 

Мед и чай от липа (без конкретно съотношение вода-билка). В малка купичка разбъркайте липовата отвара с меда. Докато сместа е топла, обтриите лицето с тампон и изплакнете след 15-20 минути. Останалата смес приберете в хладилник и на другата сутрин повторете процедурата, без да затопляте чая. Вечерта, преди да нанесете отварата, я стоплете.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ