19 Април 2024петък13:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лингвистична революция в Тбилиси

/ брой: 25

автор:Дума

visibility 102

The New York Times

В Грузия започна реализацията на образователна програма, в рамките на която за изучаване на английски език в училищата се привличат доброволци - преподаватели от англосаксонските държави - САЩ, Великобритания, Австралия, Канада и Нова Зеландия. Политическият смисъл на тази инициатива се състои в това да се измести руският от позициите на най-разпространения втори език. Учителите биват настанявани в грузински семейства. А месечната им "стипендия" е едва 275 долара. В момента в страната работят 1000 учители-чужденци, а до септември, когато министърът на образованието Димитри Шашкини планира задължително обучение по английски, се очаква да бъдат привлечени още около 500. Тези 1500 доброволци ще служат и за "културни посланици в обществото, което и до ден-днешен е обременено от съветските времена", отбелязва авторът Клифърд Леви. Той нарича езиковата програма "една от най-забележителните  образователни инициативи на територията на бившия Съветски съюз и вижда в нея "отражение на амбициите на теглещия към Запада президент Михаил Саакашвили, който се старае да измъкне Грузия от орбитата на Москва и да я сближи със Съединените щати". По времето на комунизма властите в Москва с помощта на руския език свързваха най-отдалечените райони и автономни републики, правейки го задължителен за изучаване като втори език в обширното пространство от Естония до Узбекистан. Но след като преди две десетилетия Съветският съюз се разпадна, много бивши републики издигнаха статута на собствения си език и маргинализираха руския, за да подкрепят своята независимост и национална идентичност.
Според Клифърд Леви в Грузия, която има силни културни връзки с Русия повече от сто години, този поврат е впечатляващ. Повечето грузинци на възраст над 40 години говорят руски, а младите, които са влезли в пълнолетието си по време на управлението на Саакашвили, определено проявяват по-голям интерес към английския. Правителството е планирало да подкрепи и задълбочи тази тенденция. "Старата гвардия" е настроена скептично: "Каквато и да е политическата ориентация на страната, не можем да избягаме от географията и историята" - казват те. Самите учители се оплакват от грузинската система на образование. По думите на един от тях да разшириш изучаването на английски език в сегашните условия е равнозначно на това "да закупиш кафемашина, преди да си обзавел кухнята".
Във всеки случай изучаването на английския е полезно за подрастващите грузинци. Жалка и смешна е обаче русофобията, проявяваща се не в образованието, а в други области, като ресторантьорството например. В последно време в няколко престижни ресторанта в Тбилиси действа забрана за изпълнението на руски песни. Както споделя управителят на популярен ресторант, една вечер той бил привикан от шефа на местните данъчни власти. В офиса на въпросния държавен чиновник той видял няколко свои колеги. Там им е било наредено в техните заведения повече да не се изпълняват руски песни. Казано им е също, че за тази наредба не трябва да споделят с персонала и с клиентите. Разследващи журналисти, за да проверят истинността на информацията, която стигнала до тях, поръчали на оркестъра в един от най-известните ресторанти руска песен. Както и очаквали - получили отказ.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 156

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 173

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 153

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ