19 Април 2024петък20:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Лидери сме... по лъжливи медии

При очевидно подобрение на бизнес средата, някои чертаят апокалиптични картини за "лавина от фалити на фирми"

/ брой: 114

автор:Светлана Велева

visibility 1056

Катастрофална картина на финансовото състояние на фирмите у нас начертаха тези дни  няколко медии с ясен антиправителствен уклон. С наближаването на изборите тенденцията им да вещаят апокалиптични картини става все по-агресивна. Не е нужно да гадаем с кого са свързани. Причината за края на света, тоест, на българската икономика, този път е доклад, който съобщава за "Лавина от фалити в българския бизнес". Над три пъти се били увеличили компаниите със забавени плащания за година, твърди авторитетът на развиващите се икономики. Авторитетът в случая не е Европейската комисия, нито представител на Европейския парламент. Не е и Централната европейска банка, нито българска. Не е и вечният ментор Институт за пазарна икономика, нито друга стопанска структура. Докладът е на френската компания за кредитно застраховане "Кофас". Това за медиите не повдига въпроси за нейната обективност и добра информираност, а я превръща автоматично в истина от последна инстанция, която именно определя състоянието и перспективите на икономиката у нас.
Апокалипсисът чука на вратата на БГ икономиката - запява медийният хор след това "изследване". Според него България е с най-голям ръст (39%) на фалиралите фирми през 2013 г. , а с 231% са нараснали компаниите, които изпитват финансово затруднение през първото тримесечие на 2014 г. спрямо същия период на миналата година. Изследването е направено сред 13 страни, като средно за региона компаниите, обявили несъстоятелност, са нараснали с 5%. Данните идват на фона на възстановяване на икономиката, редовното разплащане с фирмите от страна на държавата и съкратените срокове за връщане на ДДС. Също и осигуряване на по-лесен достъп до финансов ресурс за малък и среден бизнес, както и сериозно облекчаване на административната тежест за фирмите. Резултатът е, че основни сектори на икономиката за пореден месец отбелязват ръст, повишаване на потреблението, намаляване на лошите кредити, данъчните приходи нарастват, безработицата спря да расте, отбеляза и първи спадове, а раждаемостта тръгна нагоре. Това са данни и цифри, официално изнесени от НСИ, НАП и министерства, които могат да се проверят.
Който и икономист да попитате - това означава съживяване на икономиката. Данните на НСИ сочат икономически растеж от 0,2% през първото тримесечие на годината спрямо предходното и 1,1% на годишна база. Средното за ЕС е 0,3% на тримесечна и 1,4% на годишна база според Евростат. Тоест България макар и една от най-бедните и изоставащи страни постепенно настига европейските си събратя по темпо на ръст. Къде във всичко това медиите, цитирали "Кофас", видяха апокалиптичната картина, която са начертали, не става ясно? Идва и въпросът - на каква база е проучването? Какъв е броят на фирмите, участвали в проучването за финансовите затруднения, които среща бизнеса през първото тримесечие на тази година. Това може да стане единствено с анкета. Изследването не дава такъв отговор.
Когато се правят такива проучвания, се посочват и източници - и това не е направено. Национален статистически институт, Финансово министерство, Агенция по вписванията, Търговски регистър, Българска стопанска камара, кой?  Откъде е информацията за точния брой фалити? И съответно - процентният им ръст какво изражение има в конкретни цифри? Защото данните на официалните източници са обратни на тези твърдения. Ако има 39% ръст на фалитите, както "Кофас" твърди, безработицата следва драстично да расте, защото фалит означава - закриване на работни места, спад на инвестиции, спад на основни икономически сектори - промишленост, строителство, търговия. Означава и спад на потребление. Като резултат - спад на икономическия растеж, по-малко данъци и т.н. Тоест, обратното на това, което отчитат НАП, НСИ и министерства. Да не излезе накрая, че България не е лидер по фалити, а по манипулативни медии? 
Нека разгледаме в цифри и самата "лавина от фалити". Според френската "Кофас",  която има представителство и у нас, България отчита най-голям ръст на несъстоятелността през 2013 г. с 834 компании. Спрямо година по-рано, когато фалитите възлизат на 601, това е ръст от 39%.  Това обаче е незначителен процент на фона на регистрираните около 400 000 фирми - първо. Второ, информацията, изнесена от "Кофас" през 2012 година, коренно се различава от настоящата.  Според медии, цитирали "Кофас" през 2012 г., фалиралите компании същата година са 1339 от общо регистрирани 380 000 дружества. И ако година по-късно фалиралите фирми са 834, това не е ръст от 39%, това е спад на фалитите с близо 70%. Освен това през 2013-а имаме увеличение на регистрираните фирми с 20 000 - от 380 хил. на 400 хил., което е показател за сериозно подобрена бизнес среда, която създава сигурност и насърчава нови инвестиции.
"Кофас" ли лъжат с изнесените данни, или медиите си съчиняват удобни цифри спрямо опорните точки, или и трите, дядо попе? А какви са, вече видяхме - да се внушават разруха, спад, провал, като израз на лоши управленски решения и като цяло деструктивна политика на кабинета с цел неговото дискредитиране и компрометиране. Е, можем да се досетим кой има интерес от такива внушения, със сигурност не тези, които искат държавата да се оправи.
И не на последно място - в една пазарна икономика фалитите са най-нормалното нещо. Просто по-силните и конкурентите изтласкват по-слабите. А и нерядко провалите са заради липса на икономическа подготовка, пазарни познания и недалновидни мениджърски решения. Пък и 834 фалити, на фона на действащи 400 000 фирми, е едва 2%. Винаги ще ги има тези проценти - на фалирали фирми, както и проценти на новорегистрирани - в една динамична, конкурента среда, това е напълно нормално, това все пак е свободен пазар. Нека бъдем поне малко финансово грамотни. Иначе всеки може да си регистрира фирма за анализи, социологическа агенция, Институт за пазарни наблюдения,  Център за междупланетарни наблюдения и да си дрънка каквито си иска глупости. Според опорните точки и финансовия им еквивалент.  Фактите нямат значение. Нека поне ги проверяваме, като четем и мислим - това все още е безплатно!

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ