20 Април 2024събота16:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Левите не бива да отричат Ленин

Отново за идеологията на БСП

/ брой: 114

visibility 972

Георги Минчев
Бургас

След позицията на Трендафил Митев за идеологията на БСП, публикувана в ДУМА, си мисля - за кой ли път в публичното пространство се дискутира тази тема. Всички са единодушни, че без идеология коя да е партия бързо ще слезе от политическата сцена, ще се изроди в секта, разяждана от междуособици и вътрешни борби. В същото време различни са вижданията каква е и каква следва да бъде идеологията на БСП. Визирайки миналото, някои автори посочват, че партията е основана като социалдемократическа и трябва да се върне към изконните си корени. Други смятат, че няма разлика между социалдемократическа и социалистическа, че това е само игра на термини и основното е да е модерна лява партия. Но не се посочва какво конкретно означава това. Има и такива, които не виждат в настоящата програма на БСП нейната идейна насоченост и как ще се преодолява капитализмът. Във всички тези мнения в една или друга степен се приема, че БСП не трябва да се отказва от марксизма, но да се противопоставим на болшевизма.
Крахът на държавния социализъм от съветски тип се приема като знак за анатемосване на Ленин и "неговата идеология"- болшевизма, като дори портретът му не бива да стои наред с тези на Маркс и Енгелс. Любим рефрен на антикомунистите е да обявяват Сталиновата политика за продължение на Лениновата. А дори Збигнев Бжежински признава за най-демократичен 6-годишният Ленинов период на НЕП, а Ханна Аренд прави извода, че първите съвети са най-демократично избрани. Освен това по време на сталинските репресии бе ликвидиран елитът на болшевишката партия. Може ли да се твърди, че целият период от 1917 до 1953 година е болшевишки? Може ли да има сравнение между Сталин и Ленин не само по техния теоретичен багаж, но и в подхода към проблемите?  Всички исторически факти говорят, че Ленин е овладял до съвършенство методът на Маркс, което проличава в неговите трудове, както и в първите стъпки на съветската власт. Той, по думите на съвременния американски социолог Имануел Уолърстейн, е бележит държавник и следващите поколения по достойнство ще оценят приноса му за развитието на Русия.
Действително в началото Ленин и болшевиките подценяват стоково-паричните отношения. Но особено след Кронщадския метеж Ленин стига до извода, че трябва да има промяна в икономическата политика, и то за дълго време. В това се състои неговата интелектуална сила да не робува на постулати, а да прави обобщения въз основа на реалния живот. Няколко години след смъртта на Ленин връх вземат привържениците на "военния комунизъм", които искат да решат всички въпроси като по време на гражданската война. В икономиката и обществения живот се утвърждават командно-административните методи на управление. Нарушава се диалектическото единство между производителни сили и производствени отношения. За определен период това екстензивно развитие има резултат, развиват се динамично редица отрасли. Но в следващите години започва забавяне на икономическото развитие, противоречията се задълбочават, волунтаризмът надделява над трезвия икономически анализ. Не се извършиха необходимите реформи, от които се нуждаеше съветският социализъм и това продължи и след Втората световна война. То се отрази и на новосъздадените народно-демократични държави, приложили съветския опит. През тези години до 1989-а и при нас се правеха различни опити за реформи в икономиката. Показно се предаваше собствеността на трудовите колективи и в същото време държавата продължаваше да изземва голяма част от печалбата. Разбира се, това спомагаше за решаване на редица социални проблеми, но забавяше иновациите и обновяването на материално-техническата база. На практика се игнорираше изводът на Маркс, че ..."нови по-висши производствени отношения не настъпват преди материалните условия за съществуване да са узрели". Не каза ли това и Дън Сяопин на своите комунисти? Китай не е ли жив пример за претворяване на дело на Лениновия план за развитие на социализма?
БСП трябва решително да се отърве от все още непреодолените метастази не на болшевизма (ленинизма), а на сталинизма, като най-големия враг на марксизма и това да се каже на висок глас на конгреса. Това ще бъде и залог в БСП да се провежда широка дискусия за анализ, съобразен с реалния живот, но не в интерес на олигархични прослойки. Тогава можем да кажем като Ленин "Есть такая партия".
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ