28 Март 2024четвъртък22:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БГНЕС

Интервю

Кристиан Вигенин: Икономическите санкции срещу Русия нямат ефект

Когато на малко повече от 200 километра от България се води война, да се иска оставката на министъра на отбраната, е неадекватно, казва зам.-председателят на Народното събрание пред БНТ

/ брой: 40

автор:Дума

visibility 1844

- Каква е позицията на левицата по исканата оставка на министъра на отбраната Стефан Янев?

- Малко се изненадах от патоса и от думите, с които се иска тази оставка. В ситуация, в която на малко повече от 200 км по пряка линия от България се води война, да искаш оставката на министъра на отбраната е, меко казано, тежка неадекватност. Нека да не се прибързва с такива оценки. Ако има нещо драматично в коалицията, има начини, по които това да се прави. Подобни изказвания създават излишно напрежение, както заради войната, така и заради факта, че в петък приехме първия бюджет на тази коалиция, който ще даде стабилност както на управлението, така и на държавата, и на гражданите.

- Тези признаци за разнобой в коалицията могат ли да доведат до нещо по-опасно? Оставката на Янев ще доведе ли до избори?

- Разсъждаваме по хипотетични ситуация. Според мен оставка на Янев няма да има. Но и не виждам причина оставката на един или друг министър да доведе до избори, тъй като фундаментът на коалицията е достатъчно стабилен.

Много разчитаме на максимална сдържаност и внимание какво и как се говори. Трябва да дадем спокойствие на България, на българските граждани в тази ситуация, която е достатъчно напрегната. Хората са притеснени, независимо, че България не е пряк участник в тези събития. Все пак навлизаме в период, в който вече се налагат санкции, неизбежно ще има контрасанкции. Правителството и мнозинството трябва да се фокусират всичко това да не засегне българските граждани, да бъдат намалени ефектите за България.

- А доколкото позицията на военния министър може да бъде позиция на президента, все пак връзката е пряка, може ли да има разлом между правителството и президента по тази тема? Как ще обясните сега на вашия електорат какво става?

- В момента последното, от което имаме нужда, е някакво противоречие между институциите. Това изисква внимателен и умерен подход от правителството и премиера, и от президента. Разнобоят, който се опитва да се вкара между институциите, в Народното събрание и вътре в коалицията, е най-лошото, което можем да направим - не за нас самите като управляваща коалиция, а за България. Затова призовавам към сдържаност и внимателен подход, да спрем с хвърлянето на обвинения, на квалификации.

Ситуацията няма да се развие така, както някои си представяха - за два дена Украйна капитулира, Киев пада и всичко тръгва по старому. Ситуацията дълго време, ако не и години, ще продължи с вътрешни атаки тип партизанска война. Има групи в Украйна, които няма да допуснат подобен контрол.

Симпатиите към Русия са силни за голяма част от нашите членове и симпатизанти, но в същото време войната е война и фактите са факти. Това е военна операция на територията на суверенна държава и това е шокиращо за много от нас.

Парламентарната ни група постъпи правилно, като подкрепи оценката, че трябва да бъде осъден този начин на действие в съвременния свят. Но България трябва да има сдържан подход и да се концентрира върху две неща - подготовка на страната върху евентуалните кризи, които предстоят, и да видим с какво можем да помогнем на населението в Украйна, с особен акцент върху етническите българи.

- Парламентарната група гласува "въздържал се" за санкциите срещу Русия, заради което бившият премиер Иван Костов ви критикува...

- Въпросът за санкциите е доста по-сложен, отколкото изглежда на пръв поглед.

Много ни критикуваха и 2014 г., когато се обявихме против санкциите. Може би година, година и нещо по-късно се оказа, че те нямат никакъв ефект. Санкциите, които бяха обявени през 2014 г., върнаха ли Крим на Украйна? Решиха ли въпроса с регионите Донецк и Луганск? Постигнаха ли по някакъв начин промяна на руската позиция?

В по-голямата си част настоящите санкции, говоря за икономическите, имам чувството, че като че ли са признак на безпомощността на демократичния свят. Те са по-скоро политически сигнал и няма да имат ефект върху действията на Руската федерация, но в същото време ще засегнат преди всичко обикновените граждани, както в Русия, така и в нашите страни, които директно ще пострадат.

Бяхме учудени от едностранното налагане на санкции от страна на България и това ми се струва отвъд логичния ход да се следва общата европейска политика. Налагането на ограничения за граждански полети над въздушното пространство на България и съответната контрамярка, приета веднага от Руската федерация - не разбираме логиката и смисъла на това. Такъв тип действия трябва да бъдат консултирани предварително. Това беше прибързан ход. Ако имаше обща европейска позиция, може би имаше логика, но да избързваме, да сме първи в това...

- Като бивш външен министър, дипломат, евродепутат да осветлите какво става в Киев. Какъв е ключът на тази война? Путин атакува заради "неонацисти и наркомани", които са спретнали "преврат на Майдана през 2014 г." Вие 2014-а сте на Майдана, за да подкрепите тази власт. Каква беше 2014-а вашата роля?

- Да не преиначаваме събитията. Бях може би осмият или деветият министър от ЕС, който отиде в Киев, не за да подкрепям тогавашната власт, а за да поискам гаранции за сигурността на етническите българи. Това беше правилен ход и той беше предшестван от поредица общи позиции - най-напред от страните от Централна и Източна Европа в Европа, които имат етнически малцинства в Украйна. Тогава ситуацията в Украйна наистина беше излязла извън контрол.

Не трябва да приравняваме всички украинци, които искат независима държава в ЕС и евентуално в НАТО, на фашисти и нацисти. Но че има такива милитаризирани групи, виждали сме и техните снимки, има. Бях единственият министър тогава от ЕС, който постави въпроса за участието на такива представители на крайната десница в тогавашното първо правителство.

Но все пак от 2014 г. мина много време. Минаха президентски, парламентарни избори. Не мога да приема констатация, че в момента Украйна се управлява от някакви нацисти, фашисти. Но е истина също, че тези крайно десни групировки получават по-солидна подкрепа от украинското общество, защото представят себе си за борци за независимост на Украйна. Ако я няма заплахата за суверенитета и независимостта на Украйна, по естествен път тези групи ще намалят своето влияние.

Тогавашните протести не започнаха като опит за държавен преврат, както това се представя. Те започнаха, защото тогавашният президент отказа да подпише споразумението за асоцииране с ЕС. Доста по-сложна е картината, отколкото се представя.

Имам чувството, че това е проблем и за нас. На хората, които харесват, обичат Русия, е проблем да бъде обяснен смисълът на това два славянски, братски народа, които са били част от една държава в продължение на десетилетия, исторически и кръвно свързани, днес да водят война. Самият Путин има проблем да обясни това и на света, и на руските граждани. 

По отношение на другата причина, която беше изтъкната - демилитаризацията на Украйна, този ход е по-обясним. Очевидно атаката започна с унищожаването на украинската инфраструктура. Путин иска да види Украйна, която няма военните способности да бъде заплаха за Русия.

- Тогава американците какво искат? Защо толкова настояват да видят от Украйна натовска държава?

- Украйна беше и продължава да е много далеч от членството в НАТО. Не мога да си представя, че някой в НАТО е готов, сегашните събития го доказват, на военна конфронтация с Русия. Влизането на Украйна в НАТО би повишило значително този риск. На политическо равнище никой не би си помислил НАТО да води война с Русия. Но в същото време провокации на място (видяхме го в Донецк и Луганск) лесно могат да доведат до ескалация.

Страховете на Русия бяха пресилени, но това е преценката на руското ръководство, че по този начин може да се справи с тази заплаха. Изтъква се, че Киев, Харков са съвсем близо до Москва за съвременните военни технологии. В същото време Талин, Рига, Вилнюс са на почти същото разстояние от Москва. А това са страни, които са част от НАТО. Фокусирането върху военната заплаха от Украйна не е оправдано, тъй като по същия начин биха могли да се разглеждат като заплаха и тези три държави.

Жалко е, че се стигна до това, на което сме свидетели днес. Нашите симпатии са с хората, които страдат от случващото се. Губят се човешки животи в една братска и на нас страна.

С малки съкращения

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ