Корупционен скандал разтресе Острова
Бивши външни министри готови да лобират за 5000 лири на ден
/ брой: 44
Двама бивши външни министри са замесени в новия скандал "пари срещу достъп" във Великобритания. Двамата станали жертва на журналистическа клопка. Джак Строу и сър Малкълм Рифкинд предлагат да използват позициите си като политици в полза на измислена китайска компания в замяна на получаването на 5000 лири дневно, съобщава британският "Телеграф". Лейбъристът Строу се хвали, че е действал "под радара" при използване на влиянието си за промяна на правилата на ЕС в полза на търговска компания, която му платила 60 000 лири. След разкриването на това той бил отстранен от Лейбъристката партия. Строу твърди, че използвал "чар и заплаха" да убеди украинския премиер да промени законите в полза на същата тази фирма. В разговорите той посочва и възможни нарушения на правилата, като използва служебния си кабинет за консултантска дейност и използва парламентарни консултанти да работят по дела от личния му бизнес.
Сър Малкълм, който следи работата на британските разузнавателни агенции от името на парламента, казва, че може да уреди "полезен достъп" до всеки британски посланик по света заради своето положение. Пред репортери под прикритие той заявява, че ще доведе до знанието на министри проблемите на свои клиенти, без да разкрива тяхната идентичност. Консерваторът Малкълм Рифкинд описва себе си като "самонаето лице" и трябва да "печели своите приходи" - въпреки заплатата от 67 000 лири от данъкоплатците за работата му като член на парламента.
Разкритието, че двама от най-висшите британски политици са замесени в скандала "пари срещу достъп", осветява провала на британския парламент да се справи с този проблем, който разяжда британския политически елит от няколко десетилетия насам. Сър Алън Греъм, бивш председател на "Уестминстър стандарт уочдогс", каза, че е шокиращо, че двама опитни политици са се поддали на тази спекулация.
В същото време скандалът с британската банка HSBC се разраства. Главният й изпълнителен директор се оказа сред тези, които са имали сметки в швейцарския клон на финансовата институция. Според неделното издание на британския вестник "Гардиън" изпълнителният директор на HSBC Стюарт Гъливер е действителният собственик на сметката, открита в швейцарския клон на банката на името на Worcester Equities Inc. - фирма, регистрирана в Панама. По нейните сметки през 2007 г. в банката е имало 7,6 млн. долара.
По-рано Гъливер поднесе личните си "искрени извинения", като призна, че стандартите, по които кредитната институция работи днес, "не са били използвани по време на дейността й в Швейцария преди 8 години". На въпрос на изданието представител на директора на банката заяви, че сметките са били открити в Швейцария, за да се внасят в тях годишните бонуси на Гъливер. Така е ставало до 2003 г., когато изпълнителният директор се мести от Хонконг в Лондон. Той уверил, че Гъливер, един от най-високоплатените банкери в света (бонусът му в края на 2014 г. би трябвало да е 11,5 млн. долара), е плащал всички необходими данъци, с изключение на тези, които е трябвало да внася като жител на Хонконг.
В началото на месеца "Гардиън", както и някои други медии, съобщи, че швейцарският клон на втората по големина банка в света в продължение на много години е криел суми на свои клиенти в тайни сметки и така им е помагал да избегнат плащане на данъци в своята страна. Освен това сред клиентите на банката са били известни личности, както и хора, свързани с организираната престъпност и диктаторски режими. Често тези сметки са откривани под фалшиви имена, а за да бъде по-трудно проследяването на движението на средствата, клиентите са получавали значителни суми в необходимата им валута.
Действията на HSBC вече станаха обект на съдебни дела в Аржентина, Белгия, САЩ и Франция. Миналата седмица разследването срещу банката започна и в Швейцария.