01 Септември 2024неделя01:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Росица Велкова, Снимка БТА

Корнелия Нинова: Предупредихме, че страната не е готова за еврото от 2024 г.

Служебният министър с нова цел - в еврозоната от 1 юли догодина, сети се, че България спешно има нужда от нов бюджет

/ брой: 34

автор:Дума

visibility 581

"БСП предупреди, че България не е готова за приемане на еврото от 1 януари 2024 г. Главният ни аргумент беше високият ръст на инфлацията. Свиването й под 3% означава рязко свиване на разходите и увеличаване на бедността и неравенствата. Времето показа, че сме били прави, че не сме антиевропейска, а национално отговорна партия". Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по повод обявеното по-рано от служебния министър на финансите Росица Велкова, че България няма да приеме еврото от 1 януари 2024 г. 

"БСП не е срещу въвеждане на еврото, а е за влизане в еврозоната, когато страната ни е готова за това", коментира и Георги Свиленски от БСП. "Което говорехме през цялата минала година - че България не е готова от 1 януари 2024 година, и то не заради неприети закони, а заради високата инфлация, заради това, че БВП не отговаря на условията, стана ясно и преди два дни", каза той.

Причините, които изтъкна Велкова за отлагане на датата, са, че парламентът не е приел няколко закона, а освен това не изпълняваме условието за инфлация за влизане в еврозоната. Според заявеното от Велкова в петък миналата седмица новата цел на страната е 1 януари 2025 г. Вчера обаче тя постави нова цел за влизане в еврозоната - юли 2024 г.

"Новата ни цел е друга дата през 2024 г. за влизане в еврозоната. Бихме могли да се опитаме за 1 юли", каза тя пред БНР. Това обаче е много условно и зависи както от техническото изпълнение на Маахстрихските критерии (инфлация, дълг, дефицит), така и от волята на депутатите. "Ако за 49-то Народно събрание еврозоната е приоритет, могат да приемат необходимите закони, тъй като ние отново ще ги внесем. Тогава бихме могли да подадем искане за извънреден конвергентен доклад през юли. Няма пречка, за това е говорено с Комисията. Няма нормативна пречка, ако мине целият процес гладко, да се присъединим към еврозоната на 1 юли 2024 г. Това ще бъде прецедент, ако се случи, но не е забранено, не е и невъзможно", обясни министърът.

Вече близо два месеца България работи без нов бюджет. Предходното служебно правителство, в което Велкова също беше финасов министър, отказа да внесе бюджет за 2023 г. Вчера обаче Велкова съобщи, че служебното правителство ще внесе проект на Закон за държавния бюджет за 2023 г. веднага след конституирането на следващото Народно събрание. 

Велкова смята, че са наложителни политически решения за разходите, защото сега разчетите сочели, че дефицитът ще достигне 6% - двойно над заложеното в Маастрихтските критерии, които страната трябва да спазва, за да бъде приета във валутния съюз. Тя е на мнение, че ако не се вземат решения за свиване на разходите, дефицитите няма как да се свият през следващите години. А ако това не се случи, не е изключено България да нарушава не един, а два от трите технически критерия за приемане на еврото.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ