19 Юли 2025събота22:14 ч.

Корабът от светлина пътува

Издателство "Захарий Стоянов" навършва 20 години, утре в големия салон на БАН ще бъде представена новата книга на Иван Гранитски "Образ и метафора"

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 106

Преди 20 години словесният кораб на издателство "Захарий Стоянов" започна своите странствания из културните простори. Този кораб от светлина гордо и сърцато се втурна във вълните на това твърде смутно социално и екзистенциално време.
Издателство "Захарий Стоянов" посреща юбилея и с нова книга на своя създател, вдъхновител и шеф Иван Гранитски. Тя ще бъде представена на 20 май от 18 ч. в големия салон на БАН на юбилейната вечер, която се организира от Столичната община, БАН и издателството. Книгата е озаглавена "Образ и метафора" и в нея литературният и художественият критик се вливат в едно. Впрочем двата най-важни знака, около които и чрез които се организира изкуството, за да се възвиси според дарованието на твореца, са образът и метафората. Вниманието на автора е насочено върху творчеството на поети и художници, даващи облика на литературата и изобразителното изкуство от средата на миналия век до днес, формиращи и утвърждаващи новите традиции на българската култура и българското словесно и пластическо изкуство. Новаторското в книгата е, че изследването е не толкова сравнително, а повече паралелно, т.е. показва как поетите и как художниците създават образа, как си служат с метафората и как и защо творчеството им придобива смисъл.
Гранитски тръгва от разбирането на Леонардо да Винчи за общото и различното между живописта и поезията, движи се заедно с него и умело го прилага в паралелните анализи. Книгата е богато илюстрирана, полиграфически изработена в ПК "Димитър Благоев", графичният дизайн е на Жеко Алексиев.
За изминалите години издателството пусна на книжния пазар над 2000 заглавия в общ тираж над три милиона екземпляра. Някои от заглавията бяха бързо изчерпани и се превърнаха в библиографска рядкост, други продължават стратегическата позиция на издателството да издава и преиздава постоянно върхови творби на българската литературна класика, както и нови оригинални книги. Особени усилия то полага да представи възможно най-пълно в поредица от многотомници творчеството на автори, които представляват живата класика на съвремието.   
В същото време продължава и разгръщането на издателски поредици, посветени на творби на световната класика, философската и историческата мисъл, енциклопедични справочници-речници, шедьоври на българската и световната литература за деца и юноши. В годините на търсене и утвърждаване изд. "Захарий Стоянов" успя да разгърне трийсет и пет поредици с амбицията да представи на читателите творби с високи качества от художествената, философската, научната и справочната литература.
Стратегическа по своята важност е 140-томната поредица "Българска класика". Възкресявайки традициите на голямата българска литература, издателството поднася за нов прочит вечните книги на Отечеството. Това е и естетико-художественият кръг от автори на месечното списание за литература, култура, изкуство и философия "Везни", продължител на знаменитото Гео-Милево издание.
Досега "Захарий Стоянов" организира над 3000 литературни премиери, изложби, концерти, спектакли, базари на книгата в цялата страна, както и 12 издания на станалите традиционни вече Национални културни празници "Албена" в Североизточна България, също и Дните на българските будители в НДК. В сътрудничество с БАН, Столичната община и НАТФИЗ бяха осъществени паметни вечери и тържества, свързани с новите издания на най-известните български учени - действителни членове на академията. Над 100 000 души са взели участие в срещите с цвета на съвременната българска интелектуална общност.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ