Сметната палата:
Контролът по безопасност на храните не достатъчно ефективен
/ брой: 8
Не са осигурени в достатъчна степен необходимите предпоставки за ефективeн контрол за безопасност на храните. Това е една от констатациите на Сметната палата, която е извършила одит за ефективността и ефикасността на контролната дейност по безопасност на храните за периода от 1 януари 2010 г. - 30 юни 2014 г. На базата на одита Сметната палата излиза с 29 препоръки към директора на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Според палатата не е разработена цялостно подзаконовата нормативна база, което създава възможност за разнородни практики.
"Контролната дейност по безопасност на храните е осъществявана в условията на недостиг на финансови и материални ресурси. Това възпрепятства текущата дейност и възможностите за последваща проверка за изпълнение на предписанията", констатира палатата. Осигурявани са допълнителни бюджетни средства текущо в хода на бюджетната година, но неяснотата с какъв финансов ресурс ще разполага агенцията през годината поражда рискове за ефективността на контрола и за осигуряването на безопасност на храните, пише в одита си СП.
Според палатата добре обучените кадри не са мотивирани и не могат да бъдат задържани, поради което е високо нивото на текучество. Финансовото стимулиране в БАБХ не е адекватно на осъществявания от инспекторите контрол и създава корупционни рискове. Например поради липса на административен капацитет проверки са осъществявани само от един инспектор, освен това липсва ротация на инспекторите.
Платата е констатирала още, че към март 2015 г. все още няма разработени модули за мониторинг, лабораторен анализ и контрол на качеството и безопасността на храните към специализираната информационна система за ветеринарен контрол.
Спецификата на вноса и неговата непредсказуемост са причина официалният контрол да не може да бъде планиран и да не се изготвят планове за контрол. Това, според БП, поставя областните дирекции на БАБХ и граничните пунктове пред сериозно предизвикателство. Не са изготвени критерии за оценка на риска за граничните инспекционни пунктове, с което не са изпълнени нормативните изисквания. В един от проверените гранично-инспекционни пунктове например освобождаването на пратките е извършено преди излизане на резултатите от лабораторния анализ, което поражда рискове на територията на страната да бъдат допуснати опасни храни, пишат от Сметната палата.
И при контрола върху ГМО липсва ротация и проверките са извършвани само от един инспектор.
За одитирания период липсва увереност, че са предприети всички мерки за предупреждение на гражданите, закупили опасни продукти, за които има уведомление по Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи, пише още в доклада.