28 Септември 2024събота01:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Традиции Нова година в Русия може да продължи цяла година, важното е да стигнеш навреме за празника

Когато изгрее звездата на Алтаир

/ брой: 298

visibility 115

Всеки от нас понякога си е мечтал празниците да продължават 365 дни в годината. На практика се оказва, че това не е толкова просто, но ако посрещаш Нова година в Русия, напълно е възможно да се доближиш до заветната „целогодишна“ почивка. Руснаците посрещат Нова година 9 пъти – според броя на часовите пояси. Някои „късметлии“ успяват на 31 декември да чуят камбанния звън и да пият шампанско няколко пъти: като се качи в 8 сутринта на самолета във Владивосток, след това, като направи прехвърляне в Омск и се приземи в Москва.

Карелия, 25 декември

Струва си от Йошкар Ола да се насочите на север, в Петрозаводск. При карелците Нова година настъпва на 25 декември. В селата тя се посреща весело и шумно: кукери обикалят къщите на селяните, коледарят, гадаят за съдбата. За да гадаят вземат „ гащи Сюндю“ - палачинка с огромни размери, която се приготвя първа в навечерието на празника. От палачинката се изрязват отвори за очите и  носа и тя се поставя на лицето, като маска. Девойките, които искат по-скоро да се омъжат, се подлагат на изпитания: да се промушат през купа сено, която е била на открито повече от година, да прескочат огън, със завързани очи да успеят да надянат хомот, закачен на гредата на плевнята.

Алтайски край, края на януари


След традиционните зимни празници в който и да е от руските градове, а те продължават от 31 декември до 7 януари включително, можете да продължите преследването на Нова година в Алтайския край. Алтайската Нова година настъпва в края на януари – началото на февруари, в съответствие с лунния календар. Сутринта на Чага Байрам (така алтайците наричат Нова година) старейшините от всички села и градове пръскат земята с мляко и закачат по клоните на дърветата две лентички – синя и бяла. Главите на семействата палят огромни огньове на двора. На този ден алтайците молят един другиго за прошка, а на масата се сервират основно млечни ястия – кашкавал, талкан (мляко със специално ечемично брашно-бел.пр.) и борсок (нещо като мекици, но на топчета-бел.пр.)


Якутия и Ямало-Ненецки автономен окръг, 21-22 юни


За да отпразнуват Нова година през лятото, пътешествениците се отправят към Якутия – тук празника Исиах се отбелязва в деня на лятното слънцестоене, от 21 до 22 юни. В действителност жителите на Якутия посрещат Нова година два пъти – през зимата, заедно с всички руснаци, и по традиция, останала от древността - през лятото. Якутия е голям регион в Сибир, почти половината от нейната територия е разположена над Северния полярен кръг. През зимата тук температурите понякога падат до -60 градуса, а лятото е много кратко, то настъпва именно в края на юни. През 1941 г. датата на Исиах съвпаднала с началото на Великата Отечествена война 1941-45 г., след това започнали да отбелязват празника в периода между 10 и 25 юни, в зависимост от улуса (общината, племето-бел.пр.), графика за почивните дни, местните предпочитания и т.н. У якутите се е съхранила древна традиция, характерна за скотовъдните народи – да се разделя годината на две половини, а самият Исиах се явява като своебразна граница между старото и новото, между миналото и бъдещето.

Чукотка, 21 декември

И това съвсем не е всичко. Достатъчно е да отидете в Чукотка, за да посрещнете Нова година преди всички: тук се празнува с една седмица по-рано, отколкото в целия останал свят, през най-дългата нощ в годината – на 21 срещу 22 декември. Тогава изгрява звездата Алтаир в съзвездието Орел, ритуална звезда, която чукчите наричат Пигетти. Сутринта на 22 декември се счита за първото утро на новата година, та нали именно от този ден броят на светлите часове започва да се увеличава. Заедно с многобройните дайрета и амулети във всяко чукотско семейство се пази и свещената „огъньова“ дъска, с чиято помощ в новогодишната нощ семейството запалва ритуален огън. В тази нощ еленовъдите пълнят със сланина и еленова мазнина малки кожени чашки, като по този начин „омилостивяват“ злите духове.

Марий Ел, 22 декември

За да продължите празника, ще ви се наложи да пропътувате 9 000 километра на Запад, за да посрещнете Новата година в република Марий Ел, тя се отбелязва след раждането на новата луна в периода на зимното слънцестоене, от 22 декември. По правило главните дни на празниците съвпадат с православното Рождество -  6 и 7 януари. През тези дни марийците се черпят един друг с ядки, играят хора, гадаят и дърпат овцете за краката. Названието Шоръкйол (именно така марийците наричат Нова година) се превежда като „овчи крак“ - магическото дърпане на овцете за краката, така смятат марийците, ще осигури за следващата година плодородие и богатство в семейството.

Чувашия и Башкирия, 21 март


Струва си след масовото отбелязване на рождения ден на всички буряти да се отпразнува пролетната Нова година на 21 март, когато денят и нощта делят равен брой часове. Нова година се посреща в Чувашия и Башкирия, два региона на запад от Бурятия. Башкирите и чувашите са наследили традицията на „пролетната Нова година“ от иранските племена, обитаващи долината на река Урал през 7 век преди н.е. На този ден в башкирските и чувашките семейства се готви супа от житни култури – символ на богатата реколта.Един ден преди Нова година не може да излива мръсна вода от къщи и да се пере. В този ден се организират надбягвания с коне, състезания по бягане, национална борба и танци.


Бурятия, края на февруари


Главният празник на бурятите е Сагаалган, Нова година по лунния календар. Той няма точни дати и всяка година се отбелязва в различни дни, но задължително в края на зимата, в новолунието през февруари. Сагаалган започва не в полунощ, а рано сутринта, в първия ден на Новата година. За празничната трапеза задължително се приготвят бели млечни продукти: белият цвят символизира благополучието. На новогодишната маса се сервират варено овнешко и манти (кайма в тесто) – едри, варени на пара пелмени. Трапезата не може да мине и без чай, сварен в мляко със сол и сланина. По време на празника символично в огън се изгарят стари вещи: счита се, че заедно с тях изгарят всички минали грехове. А понеже в Бурятия не е прието да се празнуват рождените дни, по време на новогодишните празници всеки става с една година по-голям.

 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ