18 Септември 2025четвъртък19:36 ч.

Вицепремиерът Атанас Зафиров проведе среща с временно управляващия Посолството на САЩ в София, г-жа Сюзън Фалатко

Мирът в Украйна и задълбочаването на стратегическото партньорство между България и САЩ – във фокуса на разговора

автор:Дума

visibility 26219

Заместник министър-председателят на Република България и председател на НС на БСП Атанас Зафиров се срещна с временно управляващия посолството на САЩ в София, г-жа Сюзън Фалатко. В центъра на разговора бяха международната сигурност, ситуацията в Украйна и ключови елементи от стратегическото партньорство между двете страни.

Вицепремиерът Зафиров изрази от името на българското правителство пълната подкрепа за усилията на международната общност за намиране на дипломатическо решение на конфликта в Украйна. Той приветства ангажимента на президента на САЩ Доналд Тръмп за постигане на бърз и устойчив край на войната, както и усилията на американската администрация за насърчаване на глобалния мир и сигурност. Специален акцент бе поставен върху Съвместната декларация от срещата в Джеда, която очертава възможността за 30-дневно примирие и възобновяване на американската помощ за сигурността на Украйна.

„Вярваме, че единственият път към дълготраен мир е чрез дипломация. Всяко мирно споразумение трябва да бъде постигнато в съответствие с принципите на Устава на ООН и международното право“, заяви вицепремиерът, подчертавайки още: „Смятаме, че продължаването на войната не носи решения. Единственият път към траен мир минава през отговорен дипломатически диалог и търсене на компромис.“

В рамките на срещата бе обсъден и напредъкът по ключови двустранни инициативи. Зафиров потвърди, че България изпълнява ангажимента си по отношение на разходите за отбрана, въпреки икономическите предизвикателства, които стоят пред страната ни. Той открои напредъка по програмите за модернизация, включително очакваната доставка на първите самолети F-16 до края на месеца, както и водените разговори за бронирани бойни машини „Страйкър“. Посочен бе и приоритетът по отношение на модернизацията на Военноморските сили, като част от цялостната амбиция за укрепване на отбранителния капацитет.

Вицепремиерът акцентира и върху стратегическото значение на енергийната диверсификация. Подчертана бе необходимостта от стабилен регулаторен капацитет в ядрената енергетика, в частност чрез укрепване на Агенцията за ядрено регулиране. Зафиров посочи, че приоритет е осигуряването на възможност акумулираните от АЯР средства да бъдат използвани целево за възнаграждения, с цел задържане на ключови експерти.

Сред другите ключови теми, поставени от българска страна, бяха напредъкът по присъединяването към Програмата за безвизови пътувания до САЩ и засилените усилия за противодействие на трафика на хора. Вицепремиерът изрази благодарност за доброто сътрудничество и посочи, че за него лично темата за трафика на хора е от първостепенно значение. „Жертвите са често деца и хора от уязвими групи. Необходим е международен отговор и системен, дългосрочен подход, включващ превенция, наказателно преследване и подкрепа за жертвите“, подчерта той.

В хода на разговора бе обсъдена и предстоящата трета сесия на Стратегическия диалог между България и САЩ. Вицепремиерът потвърди отправената покана към държавния секретар Марко Рубио за посещение в София, като изрази очакване сесията да се проведе в следващите месеци. Тя ще даде нова енергия на двустранното сътрудничество в области като сигурност и отбрана, енергийна трансформация, търговия, иновации и институционален капацитет.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 562

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 639

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 534

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ