01 Септември 2024неделя01:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цената на пшеницата е на най-ниско ниво от 2021 г.

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 3548

Драматичен спад на цените на зърното в световен мащаб има от началото на седмицата. Пшеницата поевтиня с 6 евро в понеделник - 27 ноември и достигна най-ниското ниво от юли 2021 г. Силно конкурентните цени на Русия и Украйна продължават да оказват значително влияние върху пазара, съобщи Agrarheute .
Една от причините е слабото международно търсене на европейска пшеница, а също и на американски стоки. Покупният интерес е нисък както на експортните пазари, така и на вътрешния европейски пазар, обясниха текущия спад на цените анализатори на Agritel. "Цената на френската пшеница вече е наравно с руската пшеница за първи път от три месеца на около 237 долара/т", отчитат още анализатори.
Има и друг фактор, който влияе върху котировките - засилването на еврото, което оскъпява износа. При над 1,09 паритет евро/долар се създава допълнителен натиск върху цените. Международните купувачи обаче биха могли да се възползват от текущия спад на котировките, за да се запасят на ниски цени.
Не само Русия оказва постоянен натиск върху цените на експортните пазари. Украйна е увеличила значително скоростта на товарене в пристанището на Одеса, като е създала свой собствен корабен коридор в Черно море, според търговци.
Въпреки че метеорологичните условия в момента забавят потока на стоки от Черноморския регион, Украйна може да доставя в международен план на много конкурентни цени, според анализаторите на Agritel. Европа и Китай купуват евтино от Украйна, особено царевица, като натоварените количества са значителни.
Цените на пшеницата в САЩ също претърпяха тежки загуби на Чикагската борса в понеделник вечерта.
Ожесточената конкуренция от евтините черноморски износители на зърно също оказва влияние върху цените на зърното в САЩ. Пшеницата достигна най-ниската си цена от август 2020 г. Проблемът с цената идва и от докладите за реколтата на Министерството на земеделието на САЩ (USDA). Според тях 50% от запасите от зимна пшеница са в добро до отлично състояние, което е с 2 процентни пункта повече от миналата седмица.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ