12 Ноември 2024вторник00:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Състоянието на "Мини Марица-изток" се влошава

"България има нужда от въглищна енергетика", твърди Драгомир Стойнев

/ брой: 142

автор:Дума

visibility 4311

Тревожно тежко става положението на държавното дружество "Мини Марица-изток", което добива и продава въглища като концесионер в Източномаришкия въглищен басейн. Дълговете растат, паричните наличности намаляват, няма инвестиции, нито ясна концепция за бъдещето на дружеството.
Това се разбра от изслушване на енергийния министър Владимир Малинов в Народното събрание по темата. Той беше привикан в парламента по искане на "Възраждане", за да отговаря на въпроси за актуалното финансово състояние на "Мини Марица-изток".
Натрупаната загуба е 237 милиона лева. Почти наполовина е намалял добивът на въглища, а обемът на изкопаната земна маса е спаднал с над 64 процента. Паричните наличности са паднали от 244 милиона лева през миналата година на 23 милиона сега. Взет е заем от търговска банка за 50 милиона и се очаква държавен кредит от "Българския енергиен холдинг" в размер на 100 милиона.
Ръководството на дружеството е прекратило обществени поръчки, възлизащи на 79 милиона. Нови се обявяват, но само извън производствената дейност – например, за осигуряване на безопасни условия на труд. Ремонтните дейности се изпълняват със собствени сили и средства от персонала. Последният също се съкращава – не се назначават нови служители, а навършилите възраст се пенсионират.
Основен въпрос в момента е помощта, която предният парламент одобри през април т.г. в размер на 250 милиона годишно - общо 1 милиард лева до 2028 г. Това са пари, които са конкретно предназначени за рекултивиране на терени на територията на мините. Първо обаче Европейската комисия трябва да се изкаже дали това представлява непозволена държавна помощ. Малинов призна, че е трудно за българската държава да защити тази мярка пред Брюксел.
„Ние нямаме национална позиция за това какво се случва във въглищната ни енергетика. Колкото въпроси и изслушвания да имаме, докато българският парламент няма  национална позиция, ние ще се лутаме с краткосрочни решения, които няма да имат дългосрочен ефект.“ Това заяви заместник-председателят на НС и народен представител от „БСП за България“ Драгомир Стойнев при изслушването на а изслушването на служебния министър на енергетика Владимир Малинов
От парламентарната трибуна той постави въпроса какво се случва с помощта от 250 млн. лв., която бе гласувана от миналото Народно събрание. И изрази притеснение от неофициалната информация, че тези средства няма да бъдат одобрени и няма да достигнат до комплекса.
„Казахте, че правителството е предприело две стъпки. От една страна, 50 милиона лева кредит от търговска банка, от друга - 100 милиона от БЕХ. Само че не мога да разбера защо първо се вземат пари от банка, където лихвите и тежестта ще бъде много по-голяма, вместо от БЕХ. Или БЕХ няма тези сто милиона, или вие се опитвате да отложите проблема“, подчерта Стойнев и призова министъра да отговори какви са му намеренията, съответно ако средствата бъдат или не бъдат допуснати.
„Да не забравяме че тази мярка беше приета в една среда, в която българските миньори бяха тук, защото правителството на Денков ги излъга. Имаше един план с конкретни мерки и нито една от мерките не беше изпълнена. И когато ние отложихме либерализацията за битовите потребители, направихме нещо добро, което позволи на министъра да включи два блока на регулирания пазар, за да има търсене на въглища и работа за комплекса. А за тези 250 милиона - господин министър, бъдете откровен и кажете какво точно се случва“, допълни социалистът.
Според него проблемите са започнали през 2014 г. година, когато е трябвало да се изготвят Териториалните планове за справедлив преход и тогава ГЕРБ са ги дали на частни консултантски компании, които са изместили държавния интерес.  
„В краткосрочен план действията Ви са правилни и аз призовах в предизборната кампания за включването на два блока в регулирания пазар, след като отложихме либерализацията - правилен подход - Вие го направихте. Считам, че също така трябва да се подпише един социален договор между държавата, работниците и работодателите, така че миньорите да бъдат спокойни за това което се случва. Това е полският модел, който показва как се защитава националния интерес“, обърна се Драгомир Стойнев към министъра.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ