23 Ноември 2024събота09:22 ч.

Снимка Посолство на социалистическа република Виетнам

Интервю

Н. Пр. До Хуанг Лонг:

Посещението на президента Радев във Виетнам става в ключов момент

Традиционното приятелство между двете страни става все по-силно, категоричен е посланикът

/ брой: 224

автор:Таня Глухчева

visibility 647


- Г-н посланик, как оценявате посещението на президента Румен Радев във Виетнам? Как ще се отрази на отношенията между двете страни в навечерието на 75-годишнината от установяването на дипломатическите отношения?
- Официалното посещение на президента Румен Радев (24-27 ноември 2024 г.) се провежда в период, през който традиционното приятелство и двустранно сътрудничество постигна много важни стъпки в развитието, особено през 2024 г.
Това е първото посещение на български държавен глава във Виетнам от 11 години, а за президентът Румен Радев е първото в Ханой.
Второ, това е третият обмен на делегации на високо ниво между двете държави за последните две години (Председателят на Народното събрание Вуонг Дин Хюе дойде през септември 2023 г., а колегата му Росен Желязков посети Виетнам през януари 2024 г).
Трето, Румен Радев е първият лидер, официално посрещнат от президента Луонг Куонг след встъпването му в длъжност през октомври. Това показва уважението и добрите чувства, които виетнамските държава и народ винаги изпитват към България като традиционен, надежден, лоялен приятел и важен партньор на Балканите.
Четвърто, визитата е резултат от добрите отношения на сътрудничество между двете страни. През май т. г. те успешно организираха 24-ата среща на Междуправителствената комисия Виетнам - България. Ефективно и практично обсъдиха различни области на сътрудничество между министерства, градове. Активно координират възгледи и позиции и се подкрепят взаимно на международни форуми и организации.
Пето, това се случва в много значим момент, малко преди 2025 г. - годината, в която се отбелязват 75 г. от установяване на дипломатически отношения.
- България е една от първите в света, признала независимостта на Виетнам и установила дипломатически отношения. Може ли да подчертаете акцентите в традиционното приятелство и двустранното сътрудничество през последните 7 десетилетия?
- Добрите традиционни отношения на приятелство и сътрудничество между Виетнам и България се дължат на един важен момент през 1950 г., когато България е не само сред първите десет в света, признала независимостта ни и установила дипломатически отношения, но и през най-трудните и тежки години винаги е оказвала ценна подкрепа както материално, така и духовно. Образовала е над 3600 учени, експерти и повече от 30 000 квалифицирани работници в много области като строителство, архитектура, информационни технологии, биохимия, селско стопанство, машиностроене и медицина... Много от тях са висши ръководители или водещи учени, експерти и инженери, сред които бившият председател на Народно събрание Нгуен Син Хунг и бившата вицепрезидентка Нгуен Тхи Зоан...
Насърчавайки традиционното приятелство, правителството и двата ни народа полагат непрекъснати усилия за укрепване на двустранните отношения през 7-те десетилетия на отношенията.
Въпреки че бяха донякъде прекъснати поради негативното въздействие на КОВИД-пандемията, с решимостта на висшите лидери отношенията между Виетнам и България са на път към силно развитие. През 2023 г. и 2024 г., отбелязахме ръст в обмена на всяко ниво, между министерства, институти, градове.
Търговският оборот се е удвоил от $102,5 милиона на $211,5 милиона в периода 2015-2023 г. и се очаква да достигне приблизително $300 милиона през 2024 г. (с 20% повече в сравнение с 2023 г.). Сътрудничеството се развива синхронно във всички области: политика, икономика - търговия, инвестиции, образование - обучение, наука - технологии, култура - туризъм, отбрана - сигурност, правосъдие...
Очаква се посещението на президента Радев да допринeсe още повече за насърчаване и задълбочаване на традиционното приятелство и двустранно сътрудничество, особено в областите, в които едната държава има предимства, а другата - нужди.
- Според Вас как могат София и Ханой взаимно да използват потенциала и силните си страни в новата ера на зелена и цифрова трансформация?
- Програмата на 13-ия конгрес на Комунистическата партия на Виетнам потвърди, че иновациите и цифровата трансформация са стълбовете за бързо и устойчиво развитие и в същото време едно от основните постижения за подобряване на производителността, качеството и конкурентоспособността на икономиката.
Виетнамските лидери също многократно са подчертавали, че зелената трансформация, заедно с цифровата трансформация и иновациите, са стратегически избор и основни приоритети. През 2025 г. Ханой ще бъде домакин на четвъртата среща на върха на Партньорството за зелен растеж и Глобални цели 2030 (P4G). На 24-ата среща на междуправителствената комисия Виетнам-България в София, двете страни обсъждаха и нови посоки за сътрудничество като дигиталната икономика, електронно правителство, устойчиво енергийно развитие...
Това е много добра основа за продължаване и укрепване на сътрудничеството и обмен на опит в областите, в които България има предимство, а Виетнам има нужди и обратното.
- Човешката връзка е важен фактор в приятелството между държавите. Какви дейности са провели двете страни напоследък за насърчаване на обмена между хората?
- Човешката връзка е най-ценното богатство. Пример са 30 000 виетнамци, които са живяли, учили и работили в България. През последните години дружествата за приятелство имат голям принос за поддържането, укрепването и насърчаването на традиционното приятелство. Асоциацията за приятелство Виетнам - България посреща много български делегации: редовно организира честване на Деня на славянската култура, просвета и писменост, кани много български учители, представя български продукти и т.н.
А членовете на Дружество за приятелство България - Виетнам активно популяризират нашата култура чрез практически дейности. Типичен пример е журналистката Къдринка Къдринова, написала две книги ("Виетнам, феникс и дракон" и "Магията Виетнам") и стотици статии; или балетният артист Чан Чунг, събрал ентусиазирани български студенти, за да създаде танцова група Нон син (красива шапка- бел. ред.), специализирана в изпълнението на виетнамски фолклорни танци, печелейки много награди на различни български фестивали за танци.
Дейностите по културен обмен между двете страни продължават да се поддържат и разширяват. През юли 2024 г. фолклорната музикална група, която идва от град Лай Чау, впечатли на Българския фестивал на уличната музика в рамките на Празника на розата в Казанлък.
Преподаването и изучаването на виетнамски език в СУ "Св. Климент Охридски" продължава, постигат се положителни резултати, а всяка година над 30 учащи го записват като избираема дисциплина.
- Имат ли младите виетнамци желание да учат, посетят или живеят в България? И какво знаят за страната ни?
- Според статистиката на Министерството на образованието и обучението на Виетнам, през 2023 г. около 200 000 виетнамски студенти учат в чужбина, най-много в Япония, Корея, Австралия, САЩ и Европа (2,5 пъти повече в сравнение с 2013 г.).
В рамките на посещението на президента Радев се очаква да бъде подписано Споразумение за сътрудничество в областта на образованието за периода 2025 - 2028 г. Това ще предостави много добра възможност за виетнамските младежи, които искат да учат и живеят в България, също така и за българските студенти които искат да усетят нашата култура от първо лице.
България отдавна е известна във Виетнам като страната на розите. В представите ни тя е страната с обширни розови долини с нежен аромат. По-конкретно, традиционният Празник на розата в Казанлък, е едно събитие, в което всеки виетнамски младеж би искал да участва.
Наред с развитието на отношенията между Виетнам и България се надявам, че младото поколение на двете страни ще има все повече възможности за културен обмен.

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 385

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 333

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 363

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ