05 Юни 2025четвъртък14:03 ч.

В края на 2024 г.

Домакинствата в ЕС са плащали най-скъпия газ за последните 16 години

/ брой: 81

автор:Дума

visibility 7639

През втората половина на 2024 г. цената на природния газ за домакинствата в ЕС е достигнала до средно 12,33 евро за 100 киловатчаса, което е най-високото ниво, откакто "Евростат" събира данни за цената на природния газ. През първата половина на 2024 година цената на газа за домакинствата достигна 11,04 евро.
Данните на европейската статистка показват, че за първи път от 2022 г. цената на газа за полугодието записва ръст. В края на миналата година пазарите бяха повлияни от несигурността на доставките след края на транзита на природен газ през Украйна. Цените продължиха да се повишават и в първите месеци на 2025 г., след като по-студеното време намали по-бързо спрямо предишни години нивото на резервите в газохранилищата.
"Евростат" отбелязва, че част от повишението се дължи и на увеличените данъци и такси върху цената на газа. Причината е прекратяването на повечето програми за подкрепа заради енергийната криза от 2022 г.
Цената на газа за домакинствата варира в широки граници през второто полугодие на миналата година - от 18,93 евро за 100 киловатчаса в Швеция до 3,20 евро в Унгария. Съществено под средното за ЕС са цените в Хърватия (4,60 евро) и Румъния (5,40 евро).
Леко се увеличават и цените на газа за бизнеса, сочат още данните на "Евростат". През последните шест месеца на 2024 година средно тя достига 6,24 евро за 100 киловатчаса (без ДДС). За сравнение през първото шестмесечие тя беше 6,16 евро.
Ако бъдат изключени всички данъци и такси, цената на газа за индустрията в ЕС е 5,41 евро за 100 киловатчаса.

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 202

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 222

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 238

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ