У нас можело да се съхранява отработеното ядрено гориво до 2032 г.
/ брой: 191
В България може да се съхранява отработеното ядрено гориво (ОЯГ) поне до 2032 г. Това каза председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски по време на форум. По думите му в страната ни има достатъчно място за целта.
От АЯР уточниха, че срокът за сухо съхранение на отработено ядрено гориво е 50 г., а за съхранение под вода е в зависимост от ресурса на съоръжението. "Ние спокойно може да държим горивото си дълги години, създавайки условия за безопасно съхранение", увери Бачийски. Той изтъкна, че съхранението на отработеното ядрено гориво в момента е безопасно и има достатъчно време, за да бъде решен въпросът с неговото окончателно погребване.
От агенцията заявиха, че всяка една от източноевропейските държави съхранява отработеното си ядрено гориво по същия начин като България.
Въпросът със съхранението на средно и нискоактивните отпадъци в България вече може да се счита, че е решен, коментира шефът на АЯР. Той обясни, че това ще става на площадката "Радиана", която се намира на територията на АЕЦ "Козлодуй". Там ще бъдат съхранявани всички средно и нискоактивни отпадъци от цялата територия на България. Има възможност и за разширение на хранилището. Бачийски информира, че може би следващата година предстои то да получи лицензия за експлоатация.
Председателят на АЯР припомни, че досега отработеното ядрено гориво от АЕЦ "Козлодуй" е било изпращано в Русия за преработка. След преработката му у нас трябва да се върнат високоативните отпадъци, които трябва да бъдат погребани. Все още такива отпадъци не са връщани на страната ни. Това ще стане 10 г., след като се изработи методика, която да определи колко и какви точно отпадъци ще бъдат върнати, но засега изготвянето й се бави заради геополитическата обстановка. Последно през 2022 г. България е извозила в Русия 192 касети с отработено ядрено гориво, посочи Бачийски.