17 Април 2025четвъртък16:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Банките са надули таксите с 30% за година

/ брой: 42

автор:Дума

visibility 9685

Средно с 30% са скочили таксите, които банките начисляват за едни от най-използваните от клиентите услуги през последната година.  Това става ясно от актуалните данни от БНБ към края на 2023 г.
Най-силно през последната година са поскъпнали откриването на разплащателна сметка, внасянето на пари по нея, както и преводите на суми по други сметки.
Банките вече събират средно 4,17 лв. за откриване на сметка, което е 31% повече от преди една година. Ако сметката е обвързана и с дебитна карта на банката, таксата е по-ниска - средно 3,10 лв., но преди година тя е била 2,15 лв., което е увеличение от 44%.
Цената на месечното обслужване на разплащателна сметка вече е 4 лв. при средно 3,73 лв. преди година. От 1,20 лв. на 1,87 лв. е скочила средната такса при внасяне на суми до 3000 лв., но малко банки имат твърда такса. Повечето банки вече начисляват процент върху сумата, която се внася, и през миналата година той е средно 0,24%, но не по-малко от 2,50 лв.
През последната година значително е поскъпнала и услугата, при която банката превежда пари от разплащателната сметка на клиентите си всеки месец за покриване на сметките за вода, ток и парно и други комунални услуги. Средно вече се взимат 3,16 лв. за всеки превод, при 2,48 лв. година преди това - 27% ръст. Ако сметката на търговеца е към друга банка, таксата за превод е 5,39 лв. (4,65 лв. преди година).
С близо 30% са се вдигнали таксите и за преводи по други банкови сметки, както и за плащане на данъци и осигуровки към бюджета. За тези услуги банките вече прибират 3,90 лв., ако преводът е по сметка в същата банка, и 5,66 лв. - за преводи към други банки. За плащания на задължения към бюджета се начисляват също около 3,90 лв.
Не са пощадени и тегленията на пари с дебитни карти от банкомати. Вече банките начисляват 0,39 лв. или 1,19 лв., ако тегленето е от чужд банкомат.

Инициаторите на бойкота поискаха по-ниски цени за Великден

автор:Дума

visibility 1277

/ брой: 72

От 1 май декларираме пред НАП коли, купени в чужбина

автор:Дума

visibility 1253

/ брой: 72

Банкнотите от 20 лв. са най-често фалшифицирани

автор:Дума

visibility 1210

/ брой: 72

При размразено месо трябва да има 2 дати на етикета

автор:Дума

visibility 1176

/ брой: 72

Истината лъсна

автор:Александър Симов

visibility 1245

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ