Китай ще бори социалното неравенство
В бъдещите си планове за развитие на страната лидерите залагат на разширяването на вътрешното търсене и развитието на регулирането на производствената структура
/ брой: 54
Новите лидери на Китай ще съсредоточат усилията си върху растеж, движен от потребителите, за да намалят разликата между богати и бедни, докато в същото време се опитват да ограничат корупцията и замърсяването. Това бяха посланията, отправени на първата сесия на Националния народен конгрес (парламента), предаде Ройтерс.
Според прогнозите на правителството, представени от премиера на страната Вън Цзябао, през 2013 г. темповете на икономическия растеж в Китай ще са 7,5 на сто. Увеличаването на потребителските цени ще се удържа в рамките на приблизително 3,5 на сто. Заетостта в градовете ще нарасне с над 9 млн. души, а коефициентът на регистрираната градска безработица ще остане в границите на 4,6%, каза ръководителят на правителството. Отиващият си премиер на Китай предложи и някои планове за различни социални програми, включително решение за увеличаване на някои пенсионни категории с 10 на сто. Вън Цзябао говори за необходимостта от "ускорено трансформиране на модела на икономическо развитие и за структурно преустройство на икономиката, повишаване на качеството и ефективността на икономическия ръст за стимулиране на "устойчиво и здраво икономическо развитие". 2013-а е важна година "за полагането на здрава основа за пълно изграждане на среднозаможно общество", каза още Вън.
Китайският премиер подчерта, че правителството ще наблегне на разширяването на вътрешното търсене и развитието на механизмите за регулиране на производствената структура. "Производството не успява да задоволи увеличаващите се материални и културни нужди на хората", заяви Вън. По думите му консумацията е ключът към отваряне на пълния потенциал на вътрешното търсене в 1,3-милиарден Китай, намалявайки неефективността и неравенството.
Вън посочи и необходимостта от развитие на селското стопанство, за стимулирането на интеграцията на градското със селското население. Той заяви, че урбанизацията на КНР и модернизирането на селското й стопанство се допълват. "Трябва да продължим да усъвършенстваме механизмите за формиране на социалистическа икономика, да задълбочаваме реформите на държавните учреждения, реформата на финансово-банковата система, да се разширява използването на юана в трансграничните плащания", обобщи Вън.
Напускащият премиер Вън Дзябао разкри и подробности за бюджета на страната за 2013 г., който е с рекорден размер. Планът включва и увеличени средства за вътрешна сигурност. От доклада на Вън стана ясно и че разходите за отбрана ще нараснат с 10.7% до 720 млрд. юана (15.7 млрд. долара), което е по-малко в сравнение с 2012 г., когато бе 11.2 на сто. Това нарежда Китай на второ място след САЩ, където средствата за отбрана е планирано да надхвърлят 500 млрд. долара.
Националният народен конгрес поставя и края на десетилетното управление на настоящите лидери. Председателят на Комунистическата партия Си Дзипин ще поеме президентския пост, заменяйки Ху Дзинтао.