19 Юли 2025събота13:17 ч.

Здраве

Капани на лятото

Бързата реакция при ужилване и ухапване от летящи и пълзящи гадини може да спаси живот

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 1269

През лятото все едно дали сме на море или в планината, еднаква е опасността от ужилвания и ухапвания от насекоми. Щом природата и създала насекомите и плевелите, те вършат и нещо полезно. Все пак има и такива, за които не могат да се кажат кой знае колко добри неща. Кърлежът например, е възпят в едноименната песен на Зенун Тата. "Ако видите кърлежи в съня си, означава, че нещо (връзка, работата ви или някой човек) бавно изсмуква вашата енергия и сила", тълкуват някои съновници. Иначе, известно е, че

кърлежите

пренасят болестотворни микроорганизми. Тази група кръвосмучещи вредители включва хиляди видове, но у нас те са представени от 28-30 вида. Възможно е заразяването да стане и часове след запиването му в тялото. Кърлежите предпочитат топли и влажни места и живеят не само в равнината, а и на височина от 2000 м, когато климатът е подходящ. Ухапването от кърлеж обикновено е безболезнено и затова често остава незабелязано. Той се "закача" за кожата на главата или тялото. Трябва да се отстрани бързо, но и много внимателно. Леко запилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица.
V Абсолютно погрешна практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка. Така насекомото може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнително хирургическо отстраняване.
V Според някои неправилно е и мазането на мястото на запития кърлеж с алкохол, терпентин или изгаряне с кибритена клечка. Това увеличава шансовете за предаване на евентуална зараза. Необходима е щателна дезинфекция на кожата след сваляне на кърлежа - с йод, спирт или одеколон.
Ако няколко дни след намирането на кърлежа усетите главоболие или втрисания, консултирайте се с лекар.
Пикът на заболяванията, свързани с ухапване от кърлежи, е юни - юли.

Заразяването

на човек става чрез ухапване от инфектиран кърлеж и по-рядко чрез смачкване с пръсти. За предаване на инфекцията са необходими средно 1-2 дни.
Лаймската болест е една от най-разпространените, предавани с кърлежи, инфекции в България. Между 20% и 30% от възрастните кърлежи и 10% от нимфите им са заразени с причинителите на лаймската болест.
Клиничната картина може да имитира редица заболявания. Заразени с борелии (причинители на лаймската болест) са около 1/5 от кърлежите.
Марсилската треска е другото широко разпространено заболяване, причинено от ухапване от кърлеж. Тя е разпространена предимно в Южна България и по Черноморието. Преносител на заразата е кучешкият кърлеж.

Операция "Комар"

В дъждовно и влажно време популациите от кърлежи и комари се увеличават. Тези насекоми се развиват в застояла или бавно течаща вода. Болестите, които пренасят комарите, са повече от 20. Маларията е едно от тях.
При всяко ухапване комарите вкарват слюнка, която съдържа ензими, предизвикващи болка, сърбеж, подуване, водещи понякога до дерматити - особено при децата, а при някои по-чувствителни към отровата им - и алергии. Специалистите все още не дават точен отговор на въпроса защо комарите предпочитат да хапят определен тип хора. Но всеки знае, че комарът хапе най-често там, където има вени. Любопитна е

техниката за "смучене на кръв"

при тези насекоми. Комарът, който каца върху плячката си, с помощта на устничките, разположени на хоботчето му, първо си избира една точка. Иглата на насекомото, която наподобява спринцовка, се съхранява в специален калъф и по време на процеса на смучене на кръв този калъф се отделя от иглата. Кожата не се пробива, както се смята, чрез метода на пробождането с игла. Тук започват да функционират горната челюст, която е остра като бръснач, и долната челюст, върху която са разположени наклонените назад зъби. Долната челюст, подобно на трион, се мърда напред-назад, а с помощта на горната челюст се изрязва кожата. Когато пъхнатата в отворената цепка игла достигне до вената, процесът на рязане се прекратява и комарът вече може да започне да смуче кръв.
Не всички, а само женските комари смучат кръв. Причината за това е, че яйцата, които женските носят, за да се развият, се нуждаят от съдържащите се в кръвта протеини, т.е. смученето на кръв им е необходимо, за да продължат поколението си.
Пчелата, синоним на трудолюбието, също може да е опасна. Макар мнозина да твърдят, че ужилването от пчелите има антиревматично действие. И все пак опасни ли са

пчелите, осите, стършелите?

Активността на стършелите е през пролетно-есенния сезон. За разлика от медоносните пчели, семействата на стършелите умират през зимата. Не подценявайте ужилването от стършел - отровата му съдържа специфични токсини и ако многократно бъдете ужилени от стършел, тези вещества се натрупват и могат да бъдат фатални за организма, предизвиквайки анафилактичен шок, който се прекъсва само с директно инжектиране на адреналин в сърцето, съветват специалисти.
Ужилванията крият по-сериозна опасност при алергични към отровата хора. Най-опасно е ужилването по лигавицата на устната кухина - език, гърло, небце и бузи, поради силния оток, който затруднява дишането, гълтането и слюноотделянето.
Първата помощ - изваждане на жилото, се състои в измиване със студена вода и сапун на ужиленото място, поставяне на него навлажнена сода за хляб, с последващо поставяне на хлабав компрес от спирт и риванол в равни части на марля, а отгоре памук, обилно напоен със студена вода, препоръчват от Планинската спасителна служба към БЧС. Ако отокът и болката продължават, може да се приемат през устата обезболяващи и противоалергични средства. 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ