25 Април 2024четвъртък13:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Кал и киша в Западния парк в София

Разбити настилки, опасни изкопи и съборени огради създават апокалиптична картина в ремонтиращата се зона

/ брой: 95

автор:Деси Велева

visibility 1402

Кал и птички. И пак кал. Това има в момента в Западния парк в столицата. Първото се вижда с просто око, гази се, лепи се по обувките и трудно се изчиства. И изобщо не се асоциира с разходка в паркова зона. За второто само се предполага - по звука. В тази полуромантична атмосфера ентусиастите да преджапат през тинестите пътеки са малцина. Тръгват, спират и намират тайна обиколна пътека, през която да напуснат парка. Защото в момента люлинските дъбрави съвсем не приличат на парк. Те са тресавище, проходимо само за специализирана пътна техника, а не за пешеходци. По протежение на бившите пътеки зеят необезопасени изкопи, като върху някои от тях са съборени оградни мрежи. За тях граждани и организации алармират отдавна, но никой не се захваща да реши въпроса.

Такава е картината, откакто започнаха ремонтните дейности в Западния парк. Уж за хубаво, пък досега само лошо се вижда. Багери се щурат тук-там, за да загрозят още повече леса. Лениво се въртят, бръмчат, досъсипват алейната мрежа, която напълно е загубила предназначението си. Около изкопните машини се вижда по някой и друг скучаещ работник. Като цяло обаче е трудно да се каже, че трудовата дейност кипи. По-скоро тлее. То и времето не предразполага - мрачно, мокро, на кого ли ще му се работи... 

В крайна сметка именно лошите метеорологични условия се оказаха повод за удължаване на срока за приключване на ремонта на парка с цели 6 месеца. Снегове и дъждове съсипаха прекрасното намерение на Столичната община да се похвали с напълно обновена паркова зона през юни. Вместо това столичани ще могат да се разхождат по ремонтирани и чисти алеи към края на годината - през октомври, ноември, никой не знае кога точно.

А преди една година картината изглеждаше обещаваща. Тогава бе сключен договорът между регионалното министерство и Столичната община за възстановяване на парка по проект за 8,5 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ от Оперативна програма "Региони в растеж  2014-2020 г." и още 2,5 млн. лв. собствено финансиране. Кандидати за спечелването на обществената поръчка бяха четири фирми, но до финала на конкурса достигнаха само две - консорциум "Западен парк - 2017" и "Галчев инженеринг". "Галчев" спечели заради по-ниска предложена цена с 24 000 лева. За малко над 10 000 лева фирмата има поръчка да благоустрои представителната част на Западния парк, в която вече има изградена паркова инфраструктура. Теренът за реконструкция е с площ 530 дка и обхваща зоната между от бул. "Сливница" и бул. "Царица Йоанна" и от жп линията София - Перник до река Суходолска. За 10 месеца трябваше да се  обновят настилките, да се изградят нови детски площадки и да се смени цялото парково обзавеждане. Ново осветление, поливни системи и видеонаблюдение са останалите задължения на "Галчев". Уж работата тръгна, пък после зацикли. Кой да се сети, че предстоят есен, зима и пролет, които са нестабилни сезони, неудобни за работа на открито. Така през май 2018 г. кметът Йорданка Фандъкова мъдро обобщаваше, че "модернизацията и развитието на зелените системи е една от основните мерки за подобряване на чистотата на атмосферния въздух в столицата". Също през май, но вече 2019 г. обещанията се превърнаха в оправдания с неблагоприятните метеорологични условия, доказани със справки на НИМХ. 

За блокажа на парка виновни отново няма - нито изпълнителят, нито чиновниците и ръководството на кметството. Хората продължават да не получават обяснение за истинското основание за няколкомесечната киша в парка им. И затова сами се досещат за причините - вероятно за пореден път администрацията е одобрила грешен проект. Или пък е дала зелена светлина за работа в нереално кратък срок. Или просто изпълнителят се е оказал неспособен да се справи с поставените задачи. Затова и сега кишавият проблем се замита с разтеглянето на графика. Дано лятото се окаже достатъчно подходящ сезон за работа, та скоро зоната да се превърне отново в парк. Макар че кой знае. Като дойде жегата, като напече онова ми ти слънце... няма да му се види края на ремонта.

Неудачите 

Неудачите около поддържането и стопанисването на Западния парк съвсем не са от няколко месеца. Години наред общината се опитваше да се отърве от него, като го даде на концесия. Това решение бе взето още през 2008 г. от общинския съвет. Прогнозите бяха за засилен инвеститорски интерес и спестяване на половин милион лева годишен разход по поддържане на кметството. До този етап обаче изобщо не се стигна, след като в началото на 2012 г. кметът Йорданка Фандъкова оттегли концесията. Намерението бе представителна част на парка да се вземе за управление без такса срещу инвестиции за 2,7 млн. лв. за първите три години. При изтичането на концесията след 25 години общината се задължаваше да плати за направените подобрения в имота. Екоорганизации предупредиха, че може да се стигне до застрояване на половината от територията на парка.  

Подобреният проектодоговор бе оповестен в края на същата година. Той отново предвиждаше да няма концесионна такса, но изградените съоръжения да останат за Столичната община, без тя да ги плаща. Този път се появи един кандидат, но той не отговаряше на критериите, и в крайна сметка конкурсът бе отменен. Така вместо печалба от парка общината продължава да трупа негативи, а столичани да чакат обновени площи. 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 178

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 163

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 189

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 184

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ