19 Юли 2025събота16:30 ч.

Какво правим за малцинството ни в Сърбия?

Българите в западната ни съседка рязко намаляват, липсва и единство в редиците им

/ брой: 10

visibility 263

Методи Методиев,
кор. на ДУМА в Белград

    Според данни от Канцеларията за малцинствата към правителството на Р. Сърбия при последното преброяване на населението в западната ни съседка от 2011 г. едва 18 543 души живеят и са се определили като българи в Сърбия. Това е с почти 2000 души по-малко, отколкото е показало предишното преброяване от 2002 г. - 20 497 души. Най-много българи живеят в общините Босилеград и Димитровград, а също така и в общините Бабушница и Сурдулица. Съгласно данните от преброяването българският език е майчин за 74% от българите в Сърбия, а останалите за майчин език посочват сръбския. Повече от 90% от българското национално малцинство (БНМ) в Сърбия се определя като православно, а около 10% са католици - наследниците на българите-павликяни, живеещи във Войводина - главно в селата Иваново, Бело блато, Скореновац и Нови Сад.
    Българското малцинство в Сърбия си има и свой официален орган - Национален съвет на БНМ, избран през 2010 г. чрез пряко гласуване. Негов председател е Зоран Петров. Въпросният национален съвет получава ежегодно от сръбския бюджет финансови средства. За миналата 2012 г. на месечно ниво са изплащани по 656 711 динара, или 7 880 533 динара за цялата 2012 г. (това означава почти 70 000 евро държавна субсидия), които би следвало НС да използва за културно-просветни цели, съхраняването на българското самосъзнание, традиции и обичаи и т.н. На практика обаче не става съвсем ясно за какви цели са изхарчени средствата, тъй като страната ни издържа изцяло двата КИЦ-а на БНМ в Димитровград и Босилеград, а печатните издания на БНМ - вестникът "Братство" и списанията "Другарче" и "Мост", вече отдавна (още от 2010 г.) не излизат.
По закон Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) координира и осъществява държавната политика по отношение на българите по целия свят, включително в Република Сърбия. Съобразно своите компетенции ДАБЧ подпомага дейността на стурктурите на нашите сънародници, свързана с реализирането на правата им, както и работи за укрепване и разширяване на техните връзки с българската държава.
В Република Сърбия ДАБЧ оказва постоянна подкрепа на:
- Културно-информационните центрове "Цариброд" в Димитровград, "Босилеград" в Босилеград, "Дерекул" в Звонци, "Балканика" в Пирот;
- на общинските центрове за култура в Димитровград и Босилеград;
- на всички училищата, в които се изучава български език;
- на всички български неправителствени организации.
През 2012 г. ДАБЧ организира и подкрепи  различни инициативи:
- Коледни тържества за първокласниците и детските градини в Димитровград и Босилеград с театрална постановка (куклен театър). 
- Международен детски великденски фестивал "Борене на яйца" в Босилеград.
- Участие на ученически отбори от Димитровград и Босилеград в Международната спартакиада за деца от историческите български общности.
- Международен фолклорен фестивал "Босилеградското Краище пее и танцува".
- Празник с рисунки "Заедно" за български и сръбски деца в Ниш.
- Участие на деца от българското малцинство в общобългарския събор "Дряново и Трявна - обители на българщината".
- "Българиада във Войводина 2012" в Бело Блато.
- Предоставяне на учебна и художествена литература на училищата в Димитровград, Босилеград, Звонци, Иваново, Бело Блато.
- Участие в организирането и финансирането на посещения на български ученически групи от Босилеград, Димитровград, Звонци, Иваново в България за екскурзии, за фестивалите в Габрово, Гоце Делчев и други.
    Това е официалната дейност, която ДАБЧ е развила през миналата година. И тя не е никак малко, като се има предвид доста стегнатата кесия на любимия на всички българи у нас и в чужбина министър Симеон Дянков.
    Обаче какво прави тревожно впечатление - за 10 години българите в Сърбия са намалели с 10 на сто. Сега дори и всички да гласуват като един, не могат да изберат и един депутат в сръбския парламент - за това са нужни най-малко 20-21 хил. гласа по мажоритарната система. Да не говорим, че трите (!!!) български партии на БНМ в Сърбия - Демократическата партия на българите (ДПБ) с председател д-р Ангел Йосифов, Партията на българите в Сърбия с лидер Драголюб Нотев и Демократичният съюз на българите с председател Драголюб Иванчов не само че не мислят в една посока, а дори и лидерите им не комуникират помежду си.
    Дълбоконеуважаеми министър Дянков, като ресорен министър за БЪЛГАРИТЕ в чужбина, помислете защо те изчезват, защо няма единство в редиците им, какво правите ВИЕ като министър за преодоляването на тази тенденция, какво планирате в тази насока? Най-вероятно едно голямо нищо. Все пак идат избори и трябва да се съсредоточим върху тях у нас, нали? А БНМ в Сърбия и изобщо по света - ... го яли...

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ