19 Април 2024петък13:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как се мисли стратегически

/ брой: 249

автор:Галина Младенова

visibility 1858

"Мястото на Русия на световния воден пазар се формира. Ние притежаваме четвърт от световните запаси на питейна вода и смятаме да се възползваме от това предимство напълно". Тези дума са на руския премиер Владимир Путин. Така той за пореден път потвърди, че Москва мисли стратегически и дългосрочно.
Русия смята да направи водата важен елемент от износа си, цитираха медиите високопоставен чиновник в руското правителство. В Кремъл са приели сериозно предупрежденията, че водата на Земята е на привършване и много държави са заплашени от сериозен дефицит на тази живителна течност. Русия, която притежава най-големите запаси в света от питейна вода, реши да запълни тази ниша.
В средата на третото десетилетие на XXI век водата ще стане толкова важна, колкото нефтът през миналото столетие, прогнозира преди време популярното списание "Фючърист". Всъщност предсказанията, че следващата война ще е за H2O, стават все по-чести, въпреки че хората и политиците са склонни да гледат на водата като на неизчерпаемо благо. Тези прогнози изглеждат малко странно, като се има предвид, че водата покрива около 71% от повърхността на планетата ни. Проблемът е, че 97% от това е солена морска вода и не става нито за пиене, нито за селското стопанство, нито за индустрията. А според данни на ООН само след 15 години на всеки двама от трима жители на Земята няма да им достига живителната течност. Комисията за устойчиво развитие на ООН твърди, че над 40% от държавите по света се намират в зони на воден стрес. Това означава, че количествата вода, които се използват годишно, надвишават 20% от възобновяемите местни водни ресурси. И като се има предвид, че настъпващите пустини, предизвикани от промяната в климата, могат да прогонят 135 милиона души от земите им, е ясно, че не ни предстои нищо добро. Между другото Южна Европа също е изправена пред този проблем. Според учените климатът й става толкова сух, че започва да наподобява африканския.
Засега у нас май никой не се замисля какво ще пием утре. Пилеем си водата, която не е и толкова много, на воля. Вероятно ще разчитаме братушките да ни помогнат. Само дето сиренето вече е с пари...

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 206

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 216

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 201

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ