28 Септември 2024събота02:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как да напишем „ёлка”?

/ брой: 298

visibility 114

Марина Корольова


Нека пак да поговорим за нея, за буквата Ё. Покрай тази буква, седма по ред в руската азбука, от време на време се разгарят страсти, които после пак утихват. Буквата си остава, както и преди, при това именно там и тогава, когато наистина ни е нужна. Бих се хванала на бас, че нито една друга буква от азбуката няма такъв статут – статут, който някои смятат за непълноценен, а други (както и аз) – за привилегирован.
Ё дълго време не е смятана за отделна буква и не е влизала официално в азбуката. Какво е пречело за това? В частност, тогавашното отношение към „ё-кащото” произношение като такова на парвенютата, като реч на „подлите бедняци”. За много по-културно и благородно се е смятало църковното „е-кащо” произношение. С простонародното „ё-кане” се борят и Сумароков и Тредиаковский. Революцията през 1917 г. Реформата на правописа. Декретът с подписа на народния комисар по просветата Луначарский. Сред всичко останало там пише следното: „Да се признае за желателна, но не и задължителна употребата на буквата Ё”. Така и си остава: желателна, но не и задължителна.
Следващият скок на популярността на Ё е през епохата на Сталин. Има една легенда за това, как на Сталин през 1942 г. е била представена за подпис заповед, в която фамилиите на няколко генерали са били напечатани с буквата Е, а не с Ё. Сталин уж избухнал в ярост и на следващия ден във всички статии на вестник „Правда” изведнъж се появила буквата Ё.
Сега да поговорим за това, какви са днешните правила за употреба на Ё. Според действащите правила на руския правопис и пунктуация, които в общи линии и като цяло не са променяни от 1956 г. насам, в обикновените печатни текстове буквата Ё се употребява по избор. Макар че – внимание! – по желание на автора или редактора всяка една книга може да бъде напечатана последователно с буквата Ё. Всяка една! По желание! Ето това е свободата на избора, за която няма да се уморя да повтарям. Искал е Александр Солженицин задължително да се използва Ё – и си го е използвал. Какво се препоръчва по отношение употребата на Ё в обикновени, не специално напечатани текстове? Пишете Ё, ако някоя дума може да бъде неправилно опозната, ако не е ясно коя от двете думи се има предвид: „небо” или „нёбо” (‘небе’ или ‘небце’), „летом” или „лётом” (‘през лятото’ или ‘1.моментално, бързо; 2.през лятото’), „ведро” или „вёдро” (‘кофа’ или ‘ясно време’). Не забравяйте за Ё, ако трябва да посочите правилното произношение на думата – когато се касае за някоя рядка, не много известна или с чести грешки в ударението дума: „гёзы” (‘гьози’), „флёр” (‘креп’), побасёнка (‘историйка’), новорождённый (‘новороден’).

 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ