29 Март 2024петък11:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Къде отидоха парите за Хаити?

Изтерзаната най-бедна държава в Западното полукълбо две години след катастрофалното земетресение продължава да тъне в хаос

/ брой: 72

автор:Петър Бочуков

visibility 2299

Земетресението в Хаити през зимата на 2010 г. отне живота на близо 300 хиляди души, милион и половина останаха без покрив, огромна част от инфраструктурата на страната бе унищожена. Картината, която показваха тогава телевизионните централи по света, бе ужасяваща. Състрадателното човечество и създадените от него международни институции - ООН, Червеният кръст, държавни и неправителствени фондове и организации, реагираха адекватно - към Хаити потече пълноводна река от долари - над три милиарда и половина, отделно храни и хуманитарни доставки за оцелелите бедстващи и безпомощни хаитяни. Щедра бе глобалната подкрепа. Но какъв е в крайна сметка резултатът от нея след изминалите две години от страшната катастрофа? По думите на специалния посланик на ООН за Хаити - бившия американски президент Бил Клинтън, предоставените средства са използвани за приоритетни сектори като селско стопанство, здравеопазване, логистика, изхранване на населението, осигуряване на чиста питейна вода. Ръководителят на Бюрото за координация на хуманитарни операции (ОСНА) Джон Холмс обаче смята, че направеното е крайно недостатъчно. В столицата Порт-о-Пренс са разчистени едва половината от развалините, новопостроените жилища са нищожно малко, 600 хиляди хаитяни живеят в палатъчни лагери, а голямото мнозинство от населението преживява с 1.5 долара на ден.
Хаити е първата държава в новата световна историия, която на практика се управлява от чуждестранни неправителствени организации. Тя има президент и правителство, но не разполага със свой бюджет и следователно нейните "управници" нямат реална власт. Жителите на затъналата в безизходица страна вече открито говорят, че богатите чуждестранни "доброжелатели" са узурпирали властта. Възстановителните работи не само че не се ръководят от правителството, но сътрудниците на чуждестранните НПО не допускат представители на хаитянските власти на своите съвещания. Така например американската консултантска фирма Dalberg Global Development Advisors е "усвоила", за да помага на Хаити, 1.5 милиона долара, макар че нито един от сътрудниците й никога не е работил в чужбина, нито един от тях не е имал опит в ликвидиране последствията от земетресение и че от целия персонал само един служител е знаел френски. В страната има регистрирани 450 организации, но само 17 от тях се отчитат пред правителството.
Няма официална информация и за това каква част от средствата, предоставени за възстановяване на Хаити, са изразходвани по предназначение. Но едно е известно със сигурност - по броя на неправителствените организации, които се занимават с разпределянето и насочването на помощите и паричните потоци в многообразни проекти, страната е световен шампион. И всичките те "усвояват средства". Според разследващи американски журналисти непосредствено след трагедията САЩ - най-големият донор, са предоставили щедро няколко стотин милиона долара и са изпратили в страната 5 хиляди войници. В Хаити са прехвърлени 82-ра въздушно-десантна дивизия, поделения на морската пехота и инженерно-сапьорни части. Летището в Порт-о-Пренс преминава под управлението на американските диспечери. Диктатът на богатия съсед тотално дезорганизира управленските структури на страната.
Днес счетоводните сметки показват, че от всеки отделен от Вашингтон долар 33 цента са отишли за издръжката на изпратените да помагат американски войски, други 42 цента са отчетени в счетоводните книги като средства, дадени на известните благотворителни организации - Save children, Pan American Helth Оrganization, а също и Световната продоволствена програма на ООН. За какво са похарчени оставащите 25 цента, не е известно, но според някои източници до пострадалите хаитяни е стигнала само малка част от тях. Друга статистика избистря още по-добре картината. След първия транш следват още няколко -  Съединените щати дават за възстановяването на Хаити 1.6 милиарда долара. Огромната част от тях обаче се връщат при донора по добре известна схема. Общо 655 милона от тези средства са разходи на Пентагона, 220 милиона е получило Министерството на здравеопазването и социалните грижи на САЩ за разпределяне между американските щати, които са приели евакуирани от острова хаитяни, 350 милиона са отделени за американската Агенция за международно развитие, 150 милиона -  на Министерството на земеделието за оказване продоволствена помощ, и т. н.
Подобен е пътят и на средствата, предоставени и разходвани в помощ на Хаити и от другите държави - близо два милиарда долара. Тридесет и четири процента от тях са върнати на донорите, които е трябвало да финансират своите граждански и военни институции за възстановителните работи. Съмнителни проекти на ООН са глътнали още 28 процента, предоставени на неправителствени организации и агенции на световната организация. Частни фирми и други НПО са получили 26 процента от парите. Крайната сметка "приходи-разходи" след рекапитулацията показва, че от щедро предоставените суми пострадалите от земетресението са получили по-малко от 12 процента от предназначените за възстановяването на страната пари.


Хаити е първата независима държава в Латинска Америка. От създаването си до наши дни съдбата й е съпътствана от глад, болести, стихийни бедствия и катастрофи. Страната е разположена на остров Испаньола, където са първите европейски колонии в Новия свят, основани в края на XV век. Граничи с Доминиканската република и отстои само на 80 километра от Куба. Европейците са привлечени от богатите залежи на злато. Само четвърт век е достатъчен, за да бъде унищожено напълно туземското население. На негово място биват заселени роби от Африка. Днес 95 процента от хаитяните са с африкански корени. През XVIII век Хаити става част от Наполеоновата империя. 
Вдъхновени от идеите на Френската революция, през 1791г. робите се вдигат на бунт и след 13-годишна кървава война Хаити обявява независимост. Страната става първата цветнокожа република. Франция не може да се примири. През 1825 г. срещу независимостта на Хаити Франция иска да бъде обезщетена, като й бъде изплатена главозамайващата сума от 150 милиона златни франка, което е пет пъти повече от годишните приходи на страната. Условията на тази сделка не подлежат на никакви преговори - Франция изпраща 12 кораба със 150 оръдия. Така Хаити се оказва във фалит още при раждането си като независима държава. В последствие икономиката е съсипана, земите са обезлисени, страната се превръща в плячка едновременно на карпизите на природата и на алчността на господарите. Това е пътят на Хаити, страната изправена пред безизходица, правителствена парализа и съсипващи болести. "Наследството на колониализма по света е доста горчиво. Но в малко страни има толкова пряка връзка между греховете от миналото и ужасите на настоящето, както е в Хаити, писа в английския "Таймс" Бен Макинтайър. Днешното безнадеждно състояние на страната потвърждава думите му.


Квартал "Канапе вер" в Порт-о-Пренс, Хаити, на 13 януари 2012 г. (горе) и на 16 януари 2010 г. (долу). Хаити отбеляза втората годишнина от земетресението, което отне живота на 300 хиляди души на 12 януари 2010 г.


Хаити е първата държава в новата световна историия, която на практика се управлява от чуждестранни неправителствени организации
снимки БГНЕС

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ