29 Март 2024петък15:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Извънредно положение в Чили

Протести обхванаха цяла Латинска Америка, Мадуро иска Мадрид да се извини за извършения геноцид

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 169

Чилийският президент Себастиан Пиниера обяви извънредно положение и изпрати войски в два южни региона, където започнаха сблъсъци между коренното население Мапуче и силите за сигурност, съобщиха световните агенции. Индианците настояват за възстановяване на техните наследствени земи и самоопределение.

"Решихме да обявим извънредно положение" в четири провинции на южните райони Биобио и Араукания и разполагане на войски, които да помогнат за контролирането на "сериозното нарушаване на обществения ред" там, каза държавният глава. Според него, въпросните четири провинции са виждали "многократни актове на насилие, свързани с трафик на наркотици, тероризъм и организирана престъпност, извършени от въоръжени групировки" и невинни цивилни и полицейски служители са били убити при насилието.

Мапуче са най-голямата коренна група в Чили. Те наброяват около 1,7 милиона от 19-милионното население на страната и живеят главно на юг. Техните лидери настояват, че земята, която в момента е собственост на ферми и дърводобивни компании, трябва да им бъде възстановена. Липсата на решение на техните искания накара въоръжени групи да извършат атаки срещу камиони и частна собственост през последните 10 години.

Политическият анализатор Лусия Дамерт разкритикува решението на президента, като заяви пред АФП, че разполагането на войски рискува да влоши конфликта и може да доведе до "ескалация на насилието". "Правителството не е в състояние да генерира ефективна и справедлива политика за решаване на проблемите, които съществуват", заяви професорката от Университета в Сантяго.

По случай 12 октомври, когато е открита Америка, в редица държави, имаше протести и плакати с думите "На този ден ден няма какво да празнуваме". В Доминикана и Мексико местните протестираха пред паметника на Христофор Колумб и испанското посолство. В Гватемала напрежението ескалира до обезглавяване на паметник на президента Хосе Мария Рейна Барриос, останал в историята като потисник на индианското население. Също така въжета бяха сложени около главата на Колумб, символичен акт на обесване заради геноцида, започнал след неговото пристигане.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро заяви, че испанският крал Фелипе VI трябва да се извини за избиването на местните народи в Америка. „Ние се присъединяваме към гласовете, които се надигат в Америка, да поискаме кралят на Испания да се извини на Латинска Америка и Карибите за 300-годишния геноцид срещу коренното население“, категоричен бе той. И заклейми честванията на 12 октомври като „огромна обида пред паметта на мъжете и жените, които (испанците) са убили“.

„По улиците на Каракас беше дадено ясно послание: тези земи никога повече няма да бъдат нечия колония“, гордо заяви Мадуро.

Не за първи път латиноамерикански лидер иска извинение от Испания. През 2019 г. президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор изпрати писмо до испанския крал Фелипе VI и до папа Франциск с искане да се извинят за нарушенията на правата на човека, извършени по време на завладяването на региона преди 500 години. Тогавашното испанско правителство публикува изявление, в което казва, че „отхвърля категорично“ твърдението. 

 

 

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ