Изложба в НИМ за Гена Димитрова
Експозицията, посветена на 75-годишнината от рождението на именитата оперна прима, ще бъде открита днес
/ брой: 110
Изложбата "Гена Димитрова - глас, който само боговете заслужават", посветена на 75-годишнината от рождението на световноизвестната оперна певица и Деня на музеите - 18 май, ще бъде открита днес в 13 ч. в Националния исторически музей в София, съобщава неговият директор проф. Божидар Димитров.
Експонатите в изложбата са дарени от племенницата й Милена Стойкова и от близката приятелка на певицата доц. д-р Свобода Гюрова от Регионалния исторически музей в Плевен. Дарението включва двадесет предмета, някои от които имат изключителна експозиционна стойност. Сред тях са четири сценични костюма, принадлежали на оперната прима - официален тоалет от две части, официална рокля и два сценични костюма, изработени от атлаз, коприна и воал, украсени богато със златна бродерия, пайети, мъниста, перли и изкуствени камъни.
Триумфирайки повече от 35 години на световните оперни сцени, Гена Димитрова печели много престижни награди. Две от тях са включени в изложбата - Международен приз за висок принос към изкуството "Златният стрелец", с грамота от град Фоджа, Театро деле Фонти (1981), и наградата "Джовани Дзенатело" за най-добро изпълнение на партията на Джоконда от едноименната опера на Амилкаре Понкиели на сцената на "Арена ди Верона" през 1981 г. заедно с Лучано Павароти. Тази награда представлява бронзова скулптура със сребърно покритие, ексклузивен модел, единствен екземпляр. Статуетката е изработена от скулптора Алберто Дзукети от Верона. Оперната прима е запазила в архива си афиши и каталози от постановки на опери в Милано, Токио, Арена ди Верона и др.
Кариерата на прочутото сопрано започва през 1967 г. с операта "Набуко" от Джузепе Верди в Софийската народна опера. Гена Димитрова е пяла на големите сцени на всички континенти. Работила е с най-големите диригенти и певци от миналото столетие. Музикалните специалисти твърдят, че ролите й на Абигайл от "Набуко", на лейди Макбет от едноименната опера на Верди, на Норма от операта на Белини и принцеса Турандот от операта на Пучини са еталон за певческо майсторство.