20 Април 2024събота00:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Излишни вълнения

/ брой: 218

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1472

Две са темите, които предизвикват особено вълнение у Борисов. Това са магистралите и газовите връзки за диверсификация на доставките. Говоренето Му за тях обичайно е съпътствано и от куп "бисери". Оня ден бяхме осветлени, че "газът е суровина, която не може нито в чанта, нито в сак, нито в джобове да се пренася. За нея трябват газопроводи". А в изблик на самоопиянение посланикът на САЩ у нас почти бе задушена в мечешката Му прегръдка. Едва ли има друг сектор, като енергетиката, който така да е обвързан с геополитиката. Основният проблем у нас обаче е политизацията на отрасъла. Зад приказките за сигурност и диверсификация на доставките, и за енергийна независимост всъщност прозира истинската цел на тази политика - ограничаване на достъпа на руска суровина до европейските пазари.  

Явно някой имаше излишни 50 млн. евро да ги зарови по дъното на р. Дунав преди 3 години, правейки газова връзка с Румъния, която впоследствие бе отнесена от течението на реката. Тази тръба е суха, защото няма откъде да дойде горивото. А там няма и компресорни станции, които да тласкат газа към България. Сега ще се свързваме и с Комотини срещу половин милиард лв., въпреки че връзка с Гърция има. Но какво тук значат някакви милиони, когато експресно трябва да се осигури трасе до България за американски втечнен газ.

Ако Борисов наистина искаше да диверсифицира доставките, можеше вече да го е направил. Идеята за газови връзки със съседните страни беше актуална през 2009 г., когато седна в премиерското кресло, а алтернативното на руското гориво трябваше да потече до 2013 г. Десет години по-късно е готова само тръбата до Румъния, за която вече стана дума. След официална първа копка и куп приказки гръцка връзка вероятно ще има, но това не означава и реален ефект, тъй като може да се повтори румънският сценарий. А и връзката със Сърбия е в бъдеще време, въпреки напъните около "Турски поток". Затова вълненията може да се окажат излишни.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ