01 Септември 2024неделя01:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изгубени в прехода

/ брой: 100

автор:Ева Костова

visibility 275

Младежката безработица надхвърля 30% у нас, показа и поредният младежки форум вчера. Число, което стряска, защото е пълно с неизвестности и непредвидими, не винаги на висота, решения на днешните управляващи в България. И ако при други социални групи може да се намери оправдание, дори и дискриминационно, при възрастова граница или заради увреждане, то при младите, които искат и могат да работят, никакви оправдания не бива да размиват проблема.
Нужни са работещи механизми, често повтарят като мантра експерти и синдикати. Но тези работещи механизми най-често въртят на празни обороти. На фона на все по-ширещата се безработица, която има своите български особености, но и на лавинообразното нарастване на недостига на работни места в световен мащаб. МОТ напомня в свой доклад, че става дума за милиони нови безработни, и то в страни, които излязоха или излизат от кризата. Ние пък сме с двата крака вътре в нея от дълго време, нашата рецесия като че ли тепърва се задава. Боледуването ще бъде тежко и мъчително. При това данъчно облагане, несправедливото разпределние на доходите и тяхното облагане, оценката на труда, договарянето на ниво предприятие и цялостното състояние на икономиката, която се обезкървява, при неспособността на бизнеса да каже какво точно иска и какво ще му е нужно поне за година напред, младежката безработица ще продължи дълго да вирее.
В същото време разкриването на нови, перспективни работни места с подобаващо заплащане също е мираж. Заедно с изискванията, на които младите хора трябва да отговарят. Ако има какво и кой да ги мотивира, защото много от младите българи, които първи тръгнаха по белия свят, почти навсякъде са се осъществили като добре подготвени специалисти, а тук все ги търсят и търсят и все не ги намират. В това време образованието също потъва, откъсва се от живия живот. В реалността грижата за младите хора напомня орел, рак и щука и в икономиката, и в социалноосигурителните системи. Това може да се очаква, когато всяко министерство гледа само от своята камбанария на проблемите, а обща правителствена политика отсъства. За да се стигне до "рапорта" на синдикатите, че са загубени над 400 хиляди работни места. И то при наличието на т.нар. антикризисни планове. Иначе правителството прие инициатива за борба с младежката безработица, с която сигурно ще стане като във вица за старшината, дето попитал: "Кой взе инициативата. Беше тук в чекмеджето".
Политиките на икономии затъмняват перспективите пред заетостта в света, изтъкна МОТ. Икономиите не създават икономически растеж, категорични са експертите на организацията. За тях "капанът на икономиите е на път да се затвори". У нас той май ще щракне със страшна сила. Болезнено. До кръв. Защото сами сме го заредили с глупави решения и криворазбрана финансова стабилност. Без пощада и към младите българи, които днес повече отвсякога се лутат в прехода.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ