19 Юли 2025събота20:41 ч.

Валентин Михов

Избрани рефинансирали заеми от други банки с евтини кредити от ББР

Процедурата за смяна на надзора в държавния трезор била абсурдна

/ брой: 101

автор:Дума

visibility 1085

Две от фирмите в топ 8 на големите клиенти на Българската банка за развитие са получили заеми, за да рефинансират с по-изгодни лихви отпуснати вече кредити от други търговски банки. Това съобщи пред бТВ номинираният за член на Надзорния съвет на банката Валентин Михов. В момента Михов е един от новите членове на одитния съвет към ББР, назначен от служебния министър на икономиката Кирил Петков. Михов не посочи за кои фирми става въпрос, но разказа, че едната от тях е рефинансирала заем с лихва 9% с кредит от ББР с лихва 4%. Другата компания е изтеглила огромен кредит от държавната банка с лихва 2% със същата цел - да покрие друг заем в търговска банка, който е бил с лихва 7%. "Приех поканата от министър Кирил Петков да участвам в надзора на ББР с ясната визия да променим дейността на банката и тя наистина да подпомага малки и средни предприятия и да подпомага икономиката на страната. Сега тя се е фокусирала върху 20 компании. Не може да оставим наглите да продължат да управляват. Лечението за наглостта и борбата с далаверите е в прозрачността", заяви Валентин Михов.
Той е брат на финансиста Илиян Михов, ректор на сингапурския клон на престижното бизнес училище INSEAD, който през 2010 г. бе поканен за вицепремиер в първото правителство на Бойко Борисов. "Сега виждам, че брат ми за добро е отказал", каза Валентин Михов. Той коментира и упреците на уволнените надзорници Митко Симеонов и Велина Бурска, че с действията си министър Петков вреди на имиджа на ББР - "За да се вреди на имиджа, трябва да го има доброто име на банката. Отдавна се знае за високата концентрация на кредитите на ББР". Той обаче увери, че не всички, които работят в държавната банка, са "гнили ябълки". Като член на одитния съвет Михов е разговарял с много от служителите в банката и сред тях има стойностни хора. Друг нов член на надзора на ББР е Васил Щонов, който беше министър на економиката и енергетиката в служебното правителство на Георги Близнашки. Той и Михов заемат местата на неявилите се за публичен отчет Митко Симеонов и Велина Бурска.
Министърът на икономиката описа абсурдната процедура за смяната на Надзорния съвет на ББР. Тя е така разписана, че надзорниците сами трябва да поискат това и дори да одобрят своите наследници, в противен случай е невъзможно да бъдат отстранени, стана ясно от обясненията на Петков.
Междувременно нито един от големите кредитополучатели на ББР не дойде на среща с министър Кирил Петков. В края на миналата седмица той обяви, че започва публичното изслушване на представителите на компаниите, получили заеми от ББР от над 60 млн. лв. Кирил Петков покани на разговор осем фирми, получили общо близо 1 млрд. лева кредитиране от държавната банка. БНР съобщи, че от "Параходство Български морски флот", който е собственост на братята Кирил и Георги Домусчиеви, бяха потвърдили, че ще изпратят представител за среща с министъра. По-късно обаче се оказа, че те са изпратили "най-изчерпателното писмо" по думите на Петков, в което обясняват, че отпуснатият заем от ББР е "фокусиран в експортната дейност на дружеството". Останалите компании, получили заеми от над 60 млн. лв., които бяха поканени на публична среща с икономическия министър, са "Слънчев ден", "Благоевград БТ", "Роудуей кънстръкшън", "Техномаркет", "Интернешънъл инвестмънт", "Транспект" и "Инса ойл". Част от тях се свързват с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, други с Румен Гайтански-Вълка. Пет от тях са отговорили писмено на министъра. Единствено "Благоевград БТ" и "Транспект" изобщо не са реагирали. Министър Петков прочете част от получено писмо от компания с отказано кредитиране от ББР. Фирмата чакала 2 месеца за среща с експерт от банката. Преди това им била изпратила подробно описание на проекта си. Срещата продължила само 10 минути и им било отказано финансиране. "Очевидно бе, че при ББР биват приемани и финансирани само предварително определени кандидати", пише в писмото си компанията.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ