28 Септември 2024събота00:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Проф. Огнян Герджиков:

Изборите няма да доведат до нищо различно

Най-добрият изход от кризата е съгласието между политическите сили, но то у нас е невъзможно, казва бившият председател на парламента от НДСВ

/ брой: 137

автор:Зорница Илиева

visibility 216

- В момента обществото е потопено в интриги, догадки, спекулации, в политическа криза. При вашия професионален и политически опит как оценявате обстановката и политико-парламентарните трикове, които се прилагат и сякаш още повече замъгляват ситуацията? Разбират ли ги гражданите?
- Интригите, догадките и спекулациите не са ми стихията. Явно е обаче, че има размествания в политическите пластове. Подобни размествания в земната кора предизвикват земетресение. В политическия живот е същото. Само че се наричат политически трусове, които водят до сдаване на властта. Сегашният парламент е шампион по процедурни хватки и трикове. Тон даде най-голямата политическа сила - ГЕРБ. Другите се включиха и се получи зле работещ парламент. Даже е учудващо, че при тази обстановка все пак се свърши нещо градивно, колкото и малко да е то.
Най-добрият изход от кризата е съгласието между основните политически сили. Най-добрият, но невъзможен. Невъзможен е, понеже партийните интереси се поставят над националните. ГЕРБ си дава сметка, че ако протегне ръка наляво - към БСП, ще загуби половината си електорат. И затова няма да го направи. Идващите избори няма да избистрят картината, нито ще доведат до нещо коренно различно. Така че, по всяка вероятност, няма да можем да закачим от икономическото оживление в Европа. Дано да бъркам.
-  Смятате ли, че предложението за задължителен вот, независимо кой и кога го е предложил, е израз на безсилие на политическата класа или е наистина демократичен начин за стимулиране на гражданите да изразят правото си на глас? Кой печели и кой губи при такъв вот, който досега не е прилаган в действие?
- Задължителното гласуване само по себе си не е особено демократично. Истинската демокрация дава свобода на хората сами да решат дали да упражнят правото си на глас или не. Затова Конституцията ни го регламентира като право. Но задължителното гласуване на този етап за България е необходимото "зло". То е отстъпление от чистата демокрация, но не е непознато в демократичните държави. Задължителното гласуване ще стесни периметъра на купения и корпоративен вот. На второ място ще намали относителната тежест на партиите с твърд електорат, за сметка на по-малките политически играчи. Това ще отвори малко по-широко вратите на плурализма. Всичко това ще се отрази на конфигурацията на един следващ парламент.  
- Вие сте били в активната политика и бяхте в коалиция НДСВ-БСП-ДПС. Смятате ли, че днес е по-трудно съгласуването в позициите между политическите сили в името на национална политика или т.нар. задкулисие диктува условия, които партиите не успяват да "отиграят" в интерес на обществото? Наистина ли само лични интереси  движат политическото поведение на водещите политически играчи у нас?
- В България коалиционната култура е в предпубертетния си период. По време на мандата на НДСВ в 39-то НС се даде пример за коалиционно мислене - когато спечели изборите, НДСВ като центристка формация протегна ръка и надясно, и наляво. За съжаление, ръката протегната надясно, не бе поета. Това бе една от големите политически грешки на СДС тогава. НДСВ изхождаше от интересите на страната, което в следващия мандат се оказа самоубийствено. След постигане на кардиналната национална цел - членство в ЕС, НДСВ остана в тройната коалиция. Това поведение бе държавнически отговорно, но партийно-самоубийствено. За съжаление, на този етап на развитие, обществото ни не може да оцени подобен тип партийно поведение и затова партиите не желаят да действат в обществен интерес. Водещи остават партийните им интереси. Не знам колко време трябва да мине, за да възприемем европейския опит в това отношение. Справка - Германия.
- Ако фактите за купуване на гласове и корпоративен вот са обществена тайна, защо не се намира начин за ограничаването им?
- Не съм съгласен, че купуването на гласове е обществена тайна. В държавата ни няма нищо по-явно от това. Всички го виждаме по изборите. На въпроса защо не се намира начин за ограничаването им, отговорът ми се крие във въпроса кои си продават гласа. Неграмотните и бедните. Чий електорат са неграмотните и бедните? И защо през 21 век се допуска стотици хиляди, дори милиони в България да са неграмотни и бедни? За кого гласуват неграмотните? Те не знаят за кого. Те знаят само номера на бюлетината. Срещу това получават кебапчета и пари. И това наричаме демокрация. И смятаме, че е много демократично с гласовете на неграмотните да се определя развитието на страната ни. Това е основният недъг на демокрацията. Той се проявява най-вече в страни, в които неграмотността е най-разпространена. Такава, за съжаление, е България.
- Политически гаф ли беше според вас казаното от лидера на ДПС г-н Местан за правителството, което срина доверието между коалиционните партньори? Ще има ли последствия в етническо отношение?
- Ръководството на ДПС не прави политически гафове. Всичко при тях е много добре пресметнато. Не познавам политическа партия в България от годините на прехода, която така умело и последователно да брани интересите си.
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ