29 Март 2024петък11:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Иво Христов: Маските, локдауните и поредните дози ваксини са новост, но не са нормалност

автор:Дума

visibility 169

„Новата нормалност трябва да се основава на прозрачна лекарствена политика и ценообразуване. На достоверната научна информация, здравната грамотност, осъзнатата лична отговорност и солидарността“, смята българският евродепутат

„Пандемията драматично подрони доверието между гражданите и държавите в сферата на здравето. Милиони европейци се тревожат дали здравето не е повод за трайно ограничаване на права. Всички си задаваме въпроса къде свършва грижата за здравето и къде започва злоупотребата със страха, защото болестите са разход за социалните системи, но и доходоносен бизнес за корпорациите.“

Това заяви българският евродепутат Иво Христов по време на дебат на тема „Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията – сериозни трансгранични заплахи за здравето“, който се проведе в рамките на пленарното заседание на Европейския парламент в Страсбург.

„Европейският здравен съюз е призван да въведе механизми за съгласуваност и солидарност в превенцията и управлението на кризи. Здравната солидарност предполага гражданите – бедни и богати, жители на коя да е страна от Съюза – да могат да разчитат на удовлетворяващи грижи за здравето си“, каза още Христов, който е член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D).

Българският евродепутат изрази категоричната си подкрепа равният достъп до лечение да е водещата идея в Регламента за сериозните трансгранични заплахи за здравето.

„Новата нормалност“ не е тази на маските, локдауните и поредните дози ваксини. Това е новост, но не нормалност. Новата нормалност трябва да се основава на прозрачна лекарствена политика и ценообразуване. На достоверната научна информация, здравната грамотност, осъзнатата лична отговорност и солидарността“, заяви още Иво Христов.

На свое заседание през месец юли Съветът постигна съгласие по проекти за предложения за засилване на ролята на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) и за изменение на законодателството на ЕС относно трансграничните заплахи за здравето.

ECDC е агенция на ЕС, която подпомага ЕС в борбата със заразните болести. Регламентът относно трансграничните заплахи за здравето има за цел да се гарантира координиран отговор на заплахите от заразни болести, а също така и на заплахите от химически, биологичен и екологичен произход.

Преразглеждането на законодателството относно трансграничните заплахи за здравето предвижда изготвянето на план на ЕС за здравни кризи и пандемии, включително разпоредби относно обмена на информация, ранното предупреждение и управлението на риска. Съгласно планираните нови правила Комисията може да признава наличието на извънредна ситуация в областта на общественото здраве на равнището на ЕС, с което да задейства механизми за мониторинг на недостига на лекарствени продукти или да активира подкрепата от ECDC.

 

 

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ