19 Април 2024петък02:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Инфлуенцата ни нападна

Грипът "Пърт" е далечен потомък на онзи "Хонконг", който причини пандемия през 1968 г.

/ брой: 25

автор:Велиана Христова

visibility 1600

Сезонът на грипните заболявания настъпи. Грипна епидемия е обявена в няколко града, затварят се училища в Пазарджик, Самоков, Хасково, София. Противно на масово разпространено мнение мразовете, настъпили от няколко дни, не убиват грипните вируси - напротив. Студеното време е благоприятно за разпространението им.
Какво е грипът, какъв щам ни заплашва тази година и какво да правим, ако заразата ни се лепне, без да усетим - това обяснява известният наш вирусолог акад. АНГЕЛ ГЪЛЪБОВ от Института по микробиология при БАН, представител за Европа в ръководството на мрежата на известните френски институти "Пастьор", където се разработват много от съвременните противовирусни ваксини.
Оновният ни враг през февруари ще е грипът "Пърт", който миналата година се появи за първи път и е наречен на името на австралийския град, където е изолиран първоначално. Възможно е заразяване и с вируса на свинския грип, който обаче няма да е тъй активен през тази година.
Грипът "Пърт" е от вида АН3N2. В тази формула с Н и N се обозначават два вида шипчета по повърхността на вируса, който е с размери 80 до 120 нанометра. Грипните вируси по принцип се размножават само в белите дробове, разрушават клетките там и може да се стигне до бронхопневмонии, но те разболяват всъщност целия организъм, обяснява акад. Гълъбов. С шипчетата от типа Н вирусът се залавя за клетките, а тези от типа N са камшичета, с които размножилите се дъщерни вирусни частици излизат от клетката на вируса и чрез пъпкуване нападат съседните клетки.


Епидемия и пандемия


Грипните епидемии се появяват през всеки зимен сезон и се дължат на малки промени в генетичния апарат, който отговаря за частиците Н и N. Така част от хората боледуват от новия леко променен вирус.
Науката е доказала, че по принцип грипните вируси произхождат от дивите водоплаващи птици, като част от тях "тръгват" и по хората, обяснява ученият. От време на време обаче се появява вирус - т.нар. чума по птиците, който ние наричаме птичи грип. Той напада и домашните птици, понякога се разпространява и по хората. Птичият грип обаче не стана човеколюбив, смее се ученият. Когато обаче човешки грипни вируси и вируси от птиците влязат в организма на свинята, става съчетаване, размяна и смесване на техни сегменти, при което може да се получат вируси, срещу които защита няма. Тогава болестта се разпространява в широки мащаби и е смъртоносна за хората - нещо, което наричаме пандемия.
През ХХ век човечеството е преживяло три грипни пандемии:

- 1918 г. Испански грип. Най-смъртоносният грипен вирус, който е бил резултат на мутация не само на съставките H и N, но и на други от общо 8-те фрагменти на вируса. Измрели са над 30 млн. души, в България са починали 75 000. 
- 1957 г. Вирус H2N2 - т.нар. Азиатски грип.
- 1968 г. Вирус H3N2 - грипът "Хонконг". Над 90 % от грипните заболявания от появата му до днес се дължат на този вирус. "Пърт" е последната му модификация.     

Първата пандемия за ХХI век е тази на свинския грип от 2009 г. Тази година не се очаква той да се разпространява съществено.

Нежеланият гост поразява децата и възрастните


За "Пърт" най-уязвими са традиционните рискови групи от населението - децата и възрастните хора. Защото при едните имунната система още не е доизградена, при другите - вече е отслабена. Грипът нанася поражения в белите дробове, причинява, разбира се, гърлобол и хрема, може да предизвика бронхити и да се стигне до по-лошото - бронхопневмонии.
При грипа лошото е, че в заболелите участъци се отделят прекисни радикали, отровни вещества, които имат лоши последици за организма, обяснява акад. Гълъбов. Това е т.нар. оксидативен стрес. По думите му тези вещества увреждат малките съдове - артериоли и капиляри, поради което може да увредят сърцето, средното ухо, бъбреците, понякога може да предизвикат оток на мозъка и дори проблеми в стомаха. Затова грипът е заболяване на целия организъм. Оксидативният стрес, какъвто обикновените респираторни вируси не предизвикват, се проявява при грип (инфлуенца) още от първия ден заедно с първото внезапно втрисане и до вечерта на същия ден причинява главоболие и мускулни болки.
Вирусът се размножава в течение на 1-2 дни и тогава се появяват белодробните му прояви. Атнтибиотиците не влияят върху вируса, те са необходими, само ако се стигне до вирусно-бактериална инфекция, затова не се самолекувайте и търсете лекаря си, само той може да прецени дали и кога да се вземат антибиотици, предупреждава проф. Ангел Гълъбов.       
     

Как да се спасяваме


Най-доброто превантивно средство срещу грипа е ваксината, категоричен е проф. Гълъбов. Според него България обаче е страната, в която се води най-активната пропаганда срещу ваксините. Някакви хора приказват, че имунната система изпадала в стрес и се натоварвала от ваксините, казва възмутено той. А всъщност изследванията показват, че при прилагане на ваксина се натоварва около една хилядна част от имунната система, т.е. ваксината не пречи на имунната ситема, обяснява ученият. По думите му друг е въпросът, че българите не получават пари от здравната каса за купуване на ваксините, което се практикува в много страни. Проф. Гълъбов е категоричен, че специалистите у нас ще започнат борба здравната каса да се ангажира с осигуряването на средства за противогрипни ваксини за населението. 
Така или иначе, в момента вече е късно хората да се ваксинират, това можеше да стане до декември. Затова - какво да правим сега, когато грипът вече настъпи?
Проф. Гълъбов препоръчва да се използва за профилактика известният Есберитокс-N - комбинация от три билки: ехинацея, бял кедър и диво индиго.
Лечението на грипа при вече започнало заболяване трябва да е комплексно. То е ефективно, когато в началния етап в първите два дни след заболяването започва прием на противогрипен химиотерапевт (всички препарати от този тип са налични в аптеките). Целта е да се потиска размножаването на вируса. При всички случаи е необходима консултация с личния лекар, напомня проф. Ангел Гълъбов. Срещу оксидативния стрес много добре влияе комбинацията от 500 мг витамин С и 100 мг витамин Е, който обаче не е добре да се прилага при деца под 15 години, напомня вирусологът.
Паралелно трябва да се прилагат имуностимулатори като Есберитокс-N, които да подпомогнат организма в битката му срещу заболяването. И, разбира се, конвенционални противотемпературни средства. При всички случаи лечението трябва да е комплексно, за да се избегнат всякакви усложнения, повтаря акад. Гълъбов.
А иначе, всеки си знае - в период на епидемия не е добре да се ходи в обществени места, където се струпват много хора. Ако сте болни, стойте вкъщи, иначе не е честно, понеже вирусът е силно прилипчив, казва ученият. Ако на човек много му се налага да отиде някъде, трябва поне да носи маска. Но не е добре и застояването, движението на чист въздух помага срещу вируса. Пък може и да си помогнете с нещо приятно, ако сте зле, казва лукаво проф. Гълъбов - с едно малко коняче. 
  

Акад. Ангел Гълъбов:
Свински грип няма да ни тормози



Обикновено през февруари всяка година се обявява съставът на ваксините срещу грипните щамове, които се очакват да се появят през следващата зима на територията на Северното полукълбо, уточнява ученият. Сегашните ваксини имат три съставки - срещу "Пърт", срещу свинския грип AH1N1 и срещу грипен вирус В "Брисбейн", който е предшественик на "Пърт". Свинският грип, чиято вълна бе умерена миналата година, сега се очаква да се разпространява слабо. Оказа се, че той по принцип напада само децата и хората в активна възраст до 50 години, но не се разпространява при възрастните, които иначе са най-рисковата част от населението при грип поради отслабената им имунна система и наличието при тях на повече сърдечносъдови, белодробни, бъбречни и други заболявания. За свинския грип се изприказваха какви ли не приказки, той дори бе обявен за измислен, но всъщност щамът бе изолиран и е напълно реален.
 
  


- Едно и също ли е грип и инфлуенца?
  Да. В миналото у нас за заболяването се е употребявал терминът инфлуенца. И досега в много страни грипът се обозначава като influenza.

- Студът спира ли грипа?
  Не. Напротив, благоприятства неговото разпространение. Ако човек се простуди, става особено уязвим за вируса.

- Опасни ли са ваксините за имунната система?
  Не. При прилагане на ваксина се ангажира едва 1/1000 част от имунната система.

- Лекува ли се вирусът с антибиотик?
  Не. Антибиотик се прилага, ако се е стигнало до вирусно-бактериална инфекция.
 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ