Камерън:
Има още път до компромиса
В търсене на исканите от Лондон реформи в ЕС британският премиер е на ключово посещение в Брюксел
/ брой: 24
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че до постигането на компромис между Лондон и Брюксел за социалните плащания на имигрантите все още има "дълъг път", предаде Би Би Си. Камерън, който вчера проведе срещи по тази тема в Брюксел, посочи, че в опитите за сближаване на позициите има напредък, който обаче не е достатъчен.
Премиерът иска да възпрепятства достъпа на мигрантите от други страни от ЕС до социалните надбавки, които Великобритания плаща на работниците с ниски доходи, за период от 4 години и по този начин да намали имиграцията.
В интервю преди срещата си с председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, Дейвид Камерън заяви, че обсъжданите предложения на ЕС за реформи в отговор на исканията на Лондон "все още не са достатъчно силни".
"Окуражен съм, че на преден план излизат силни идеи, но все още не сме там, където искаме. Те все още не са достатъчно силни", каза британският премиер.
За неделя е планирана среща между Дейвид Камерън и председателя на Европейския съвет Доналд Туск, на която се очаква да бъде обсъден по-широк кръг от теми. Идеята е всички разногласия да бъдат изгладени преди следващата среща на върха на 18-19 февруари. Следователно, ако Камерън постигне споразумение на срещата на върха следващия месец, той се очаква да започне подготовката за провеждането на референдум за оставането на страната в съюза.
Британският премиер има четири основни искания от Брюксел: социалните помощи за работници в ЕС, гаранции срещу засилена политическа интеграция в ЕС, защита на страните, които не използват еврото, както и засилване на икономическата конкурентоспособност.
"Миграционната спирачка", която ще позволява на Великобритания или всяка друга страна от ЕС да ограничава помощите за работници от ЕС, ако докаже, че осигурителната й система е затруднена, е една от опциите, които Брюксел обсъжда, посочват дипломатически източници.
По-рано Ройтерс съобщи, че ЕС предлага на Великобритания "аварийно правило", което може да помогне за ограничаване броя на имигрантите от други страни членки.