11 Август 2024неделя17:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Плъзнаха слухове за продажбата на ПИБ

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 2965

В напреднала фаза е процедура за продажбата на "Първа инвестиционна банка" (ПИБ), кандидатите да я придобият са "УниКредит Булбанк" и "Пощенска банка", а изборът на купувач се очаква още този месец, пише изданието "Капитал". При получаване на нужните регулаторни одобрения, сделката може да бъде приключена до края на 2024 г. или в началото на следващата година.
Според изданието и двата претендента за активите на българската банка са силно мотивирани и явно са готови да платят от порядъка на 500 млн. евро - цена, далеч надвишаваща борсовата оценка на финансовата институция.
И двете банки, спрягани за кандидат-купувачи са отказали коментар по темата с  обяснението, че не коментират пазарни слухове.
Ако сделката се осъществи, това вероятно би било последното по рода си голямо сливане в българския банков сектор, където резултат на консолидация през годините се оформиха четирите крупни банки- ДСК, ОББ, Пощенска банка и "УниКредит Булбанк".
Потенциалната сделка трябва да бъде одобрена от Европейската централна банка, под чийто надзор са двата кандидат-купувача. Зелена светлина е нужна и от Комисията за защита на конкуренцията, тъй като с новата придобивка "УниКредит" би надхвърлила 25% дял от пазара.
Във Fibank не е стартирана и не се провежда процедура по т.нар. дю дилиджънс (,предварително проучване) която е стандартен елемент при покупко-продажба, заявиха от банката в опровержение на публикация на в. "Капитал":
"Първа инвестиционна банка (Fibank) не коментира пазарни слухове, но предвид потенциалното значение на публикувана в „Капитал“ непотвърдена информация, базирана на неофициални източници, уведомяваме обществеността, че в Банката не е стартирана и не се провежда процедура по т.нар. дю дилиджънс, която процедура е стандартен елемент при покупко-продажбата на структуроопределящ за българската икономика актив, се казва в официалното съобщение на банката.
Първа инвестиционна банка е създадена през 1993 г., като още от основаването си тя е контролирана от сегашните й основни акционери Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Двамата се познават от дилинг отдела на държавната банка "Биохим", където са работили в периода 1986-1990 г. В началото на промените напускат и основават Първа финансова брокерска къща. Тя е един от сателитите на Първа частна банка, която през 1996 г. се срина по време на мащабната банкова криза в страната.
ПИБ преминава труса благодарение на капитал от ЕБВР (която придобива 20%) и базирания във Виена фонд European Privatization & Investment Corporation - EPIC (39%). През 2020 г., за да бъдат изпълнени препоръките на ЕЦБ за рекапитализиране,  ПИБ трябваше да набере 200 млн. лв. свеж капитал. При липсата на пазарен интерес при обявената цена 5 лв. за акция (около два пъти над борсовата тогава) голямата част от сумата беше осигурена от държавната ББР, която придоби 18,35% дял. Така за пореден път държавата спаси ПИБ.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1337

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1732

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1150

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 1990

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1315

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1483

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 8458

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3541

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1378

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1654

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1490

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ