25 Април 2024четвъртък07:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Храните пак скъпи

Доклад на световната банка сочи, че заради високите цени на продуктите много хора страдат от болести и затлъстяване

/ брой: 74

автор:Дума

visibility 11

Въпреки че цените на храните в света постепенно поевтиняват, те остават сравнително високи, констатира Световната банка. Неин доклад сочи, че поради тази причина много хора се хранят некачествено и това води до затлъстяване и болести.
Световната банка констатира, че в бедните държави некачествената храна е на по-ниски цени и неправилното хранене с такива продукти води до затлъстяване.
"Продължаващо високите цени на хранителните продукти имат роля не само за глада и недохранването, но и за затлъстяването. То се дължи на това, че хората с ниски доходи избират по-евтини, по-калорични и по-некачествени храни, се казва в доклада. В него се посочва, че в бедните държави некачествената храна е на по-ниски цени и неправилното хранене с такива продукти води до затлъстяване.
Между октомври и февруари световните цени на хранителните стоки са намалели с 4 процента. Това е по-изразено при житото и при захарта, чиито цени са паднали с около 10 на сто. Въпреки това обаче те остават на много високи равнища и са само с 9% по-ниски от рекордните исторически стойности, достигнати през август миналата година, отбелязва Световната банка.
Според експерти от Световната банка до понижаването на цените са довели фактори като "спад в търсенето" и "подобряване на условията на предлагане".
Финансовата институция изразява тревога и заради продължаващата несигурност при добивите и цените на селскостопанската продукция. В този контекст милиони хора продължават да страдат от т. нар. лошо хранене, подчертава банката, като посочва, че освен гладът и недохранването, затлъстяването е не по-малко опасно, тъй като води до тежки заболявания и дори преждевременна смърт.
Според последното мащабно изследване през 2008 г. хората с наднормено тегло по света са били близо 1,5 млрд. души. Световната банка счита обаче, че тази цифра може да достигне 2,16 млрд. души пред 2030 година. От тях - 1,12 млрд. със затлъстяване.
Не е тайна, че храните са най-големият виновник за бедността на българите. Относителните разходи за прехраната на семейство у нас са най-високите в ЕС, при положение, че страната ни е най-бедната в общността. Статистиката показва, че за храна домакинствата средно отделят  над 50 на сто от месечния си доход. Това го няма никъде по света. В другите страни от ЕС, например,  средният разход за храна е не повече от 10-12 процента от общите пари на семейството.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ