29 Март 2024петък16:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Съзерцание и възхита

Градините, които превръщат Земята в рай

Стремежът на човека да създава изключително красиви зелени пространства датира още от най-стари времена

/ брой: 128

visibility 4043

Мария Попова


Растителният свят на нашата планета е изключително интересен и разнообразен, а любовта към оформянето на зелени пространства датира още от най-стари времена. Пример за това са висящите градини на Семирамида, представляващи четириетажни пирамиди, засадени с треви, цветя, храсти и дървета.
В зависимост от начина на проектиране в парковата архитектура се различават няколко стила.
В геометричните паркове дърветата, храстите и тревистите растения са подчинени на геометричната структура. Дърветата образуват рамката на големите паркови пространства, на водните площи и фонтаните. Те са засадени в редици според обема на короната им.
При парковете в пейзажен стил архитектурата е противоположна. Те са известни още като "английски градини". Алеите при тях са проектирани дъгообразно и асиметрично, групите от дървета, храсти и цветя са с най-произволни форми, водните площи са очертани според терена.
 Днес голяма част от парковете са проектирани като съчетание от геометричен и пейзажен стил и така се е получил смесеният стил. Композициите са съвкупност от прави линии в хармония с естествения пейзаж. Това дава възможност за изграждане на разнообразни допълнителни елементи.
Персийско-ислямските градини съчетават древната персийска традиция и исляма. Имат няколко отличителни черти, повлияни от Корана. В тях раят е изобразен като красиво място с много фонтани.
 Типичната персийско-ислямска градина наподобява вътрешен двор, заобиколен от стени или сгради. В двора има водни площи, басейни и декоративни канали - те са и с практическо приложение. Многообразието от красиви цветя буди възхита и предразполага към съзерцание, затова тук пътеките са рядкост.
Ето и някои от световноизвестните паркове, превърнали се в произведения на изкуството. 

Версай във Франция

Една от най-известните градини в света е направена от дизайнера Андре Ле Нотр специално за Луи XIV. Освен многобройните паркове в нея има 55 басейна и фонтана, 400 скулптури и около 42 км пътеки.
Първоначално Версай е създаден като столица на кралство Франция, днес представлява богато предградие на Париж. През 1979 г. градините и замъкът са включени в списъка за историческо наследство на ЮНЕСКО. И сега дворецът "Версай" продължава да бъде уникален и със своята хидравлична система, която е още от кралските времена.

Боболи във Флоренция

Те са създадени зад двореца Пити във Флоренция през ХVI век и представляват парк, в който е разположена колекция от скулптури, датирани от XVI до XVIII век. Има и някои древни римски антики.
 
 "Градината на шестте поеми"

Интересното в нея е изобразяването в миниатюри на сценки от 88 известни поеми. Една от най-красивите японски градини се намира в Токио и е създадена от Янагисауа Йошияцу. В центъра има голямо езеро, малки острови, гористи местности, изкуствено направени хълмове и няколко традиционни японски къщи за чай.

Клод Моне прави чудо в Живерни

Тук са градините на знаменития художник Клод Моне. В тях са изобразени познати теми от негови картини като "Ад", "Чистилище" и "Рай". Красиви храсти и копривни растения изобразяват "Ада". Той е разделен от "Рая", където пък могат да се видят хиляди рози, чиито бодли, разбира се, са премахнати. До тях се намира алея, засадена с тис, която символизира "Чистилището". През пролетта около 30 хиляди вида растения оживяват в парка.
Градината се намира на 80 км от Париж, в селището Живерни. Там Моне и семейството му се установяват през 1883 г. Дворът е засаден с редки видове растения. Розови храсти буквално са погълнали оградата около имението.
 
 Рюанджи в Киото

Градината се намира в "Храма на спокойния дракон" в северозападната част на Киото, Япония. Обявена е за световно наследство от ЮНЕСКО. Тук има храмов комплекс, познат днес като "Гробниците на седемте императора".
За мнозина името на храма се свързва с неговата каменна градина, за която се смята, че е построена през 1400 г. Изградена е от дребен чакъл и петнадесет покрити с мъх речни камъни. Тяхното разположение е уникално. Те са петнайсет на брой, но са поставени така, че независимо от мястото и посоката, от която се наблюдават, се виждат само четиринайсет. Тайната е в подреждането на камъните и чакъла, които оформят картина на клоните на дърво по незабележим за очите начин, на който обаче реагира подсъзнанието. Според японската традиция единствено получилият провидение е способен да види петнадесетия камък.

Бучард във Ванкувър

Преди години са били използвани като парче земя, а днес са станали част от националното историческо наследство на Канада. Градините са собственост на наследниците на производителя на цимент от началото на ХХ век Робърт Пим Бучард.

Кукенхоф в Лисе

Градината Кукенхоф в Лисе, Холандия, е известна като "Градината на Европа" и се намира близо до холандското градче Лисе. Това е най-голямата цветна градина в света. Всяка година в нея се засаждат повече от 7 млн. луковици на лалета. От 1949 г. до днес тук се правят изложби на лалета, затова най-доброто време да разгледате Кукенхоф е от края на март до средата на май.

Борисовата и Княжеската градина в София

В нашата страна, говорейки за парково изкуство, не можем да не споменем Борисовата градина в София. Тя е създадена от Даниел Неф през 1882 г. Първоначално е формирана като разсадник, а по-късно е преустроена в градина с площ 300 дка.
Друга известна градина в столицата е  Княжеската, създадена от Карл Бец през 1882 г. В нея са произвеждали плодове и зеленчуци за Двореца. След идването на княз Фердинанд през 1887 г. и по негово нареждане тя е превърната в ботаническа с помощта на швейцареца Люсиен Шевалас, който е бил общински градинар в Пловдив.
В Пловдив, Шумен, Варна, Бургас, Русе, Плевен и още много други големи български градове чуждестранни и български архитекти също оформят красиви паркове в годините след Освобождението. Повечето от тях са запазени и развивани и днес впечатляват с красотата си.
 

Боболи

Версай

Градините Бучард
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ