20 Април 2024събота12:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Голямото очарование на малкия формат

417 автори от 54 страни с 1000 творби участват в 11-ото издание на изложбата "Мини принт" в галерия "Леседра"

/ брой: 140

visibility 61

Дочка Кисьова-Гогова

В галерия "Леседра" бе открита Единадесетата международна изложба графика малък формат, която има вече своя история и традиции. Всяка година от изпратените за участие творби международно жури подбира най-доброто. То има свои изисквания и критерии, както по отношениое на художествените качества на творбите, така и към нивото на изпълнение и авторовото присъствие. Тази година журито е в състав - носителят на I награда от миналогодишната изложба Кейске Коджима (Япония), Наджма Актер (Бангладеш), Снежина Бисерова и Иван Нинов от България.
Малкият формат е привлекателен за много художници по цял свят. Респект внушава големият брой автори - 417 от 54 страни и въпреки камерното пространство на галерията, в нея са намерили място повече от 1000 творби. В тазгодишната изложба българските участници са 27 на брой и сред тях са автори, които имат традиционно присъствие в тази международна проява. Десет последователни участия има Траян Анев, а именитият ни художник Иван Нинов се включва непрекъснато от първото издание. Сега е поканен да представи свои работи в изложба на Японската графична асоциация през октомври т.г. в музея "Метрополитен" в Токио по повод 80-годишнината на тази организация. От българските автори традиционно участват Мария Духтева, Иван Бъчваров, Ирма Водева, Евгени Пантев. В последните няколко години се представят и много млади художници, сред тях и учениците на Снежина Бисерова от Художествената гимназия и нейни студенти от СУ "Св. Климент Охридски". Тяхното участие показва огромните възможности на малкоформатната графика у нас. Успехите на младите ни автори се забелязват и от журито, което присъжда наградата за млад автор на две българки.

Яел Бротман, Канада, Специална награда


Голям е броят на чуждестранните художници в настоящото издание на изложбата. Традиционно вече години наред най-много автори има от САЩ и Япония, като се увеличава броят на тези от Канада и Мексико. Специално участие тази година имат 38 художници от едно от най-големите графични сдружения "Принт артс Нортуест" от Портланд, щата Орегон (САЩ).
Малката графика има свое очарование и предимства. Най-голямото й предимство е малкият формат, а непрекъснатите промени в това изкуство - резултат от невероятната му комуникативност и постоянния поток информация, привличат любопитството към него и от автори, и от зрители. Малката графична творба е обект на интерес, който постоянно нараства заради премахването на прегради, скъсяването на дистанции, унищожаването на правила, свързани с разстоянието, от което е прието да се съзерцават художествените произведения.
На единадесетата междунарона изложба на малкоформатното графично изкуство, която тази година продължава до края на август, виждаме голямо разнообразие в технологична посока - както класически, така и по-съвременни техники. Авторите имат пълна свобода и някои от тях прилагат дори и техни лични авторски. В тематична посока това, което преди всичко вълнува художниците, са теми, свързани с вътрешните, духовни преживявания на твореца и сюжети от всекидневието. Има и автори, които участват с работи, посветени на България - Хлоуи Динобъл (САЩ) и Брайар Крейг (Канада).
И тази година международното жури присъди награди. Освен тези за млад автор, дадени на  българските участнички Полина Петрова и Венелина Попова, първа награда бе присъдена на Леонардо Руал (Испания). Втората награда получи Мери Фарел (САЩ), трета - Флоранс Шапьо (Франция), а шестте специални приза бяха дадени на Ева Чунг Фук (Австрия), Хаг Дженс (САЩ), Карла Воисница (Германия), Натали Солдани (Белгия), Паоло Чампини (Италия) и Яел Бротман (Канада).

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ