19 Април 2024петък20:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Туристи от цял свят се възхищават от природния феномен

Големият бариерен риф може да изчезне

/ брой: 67

автор:Дума

visibility 181

Между 75 и 99% от Големия бариерен риф ще изчезнат до 2025 г., ако глобалното затопляне запази сегашните си темпове. Данните са от последния доклад на Австралийската академия на науките. Експерти алармират: когато температурите се повишат с 2 градуса, едва 1% от коралите в най-голямата рифова система ще оцелеят, пише "Дейли мейл".

Изчисленията на академията показват, че при сегашните нива на емисии най-вероятно глобалната температура ще се повиши с 1,5 градуса през 2025 г. Единственият начин да се спаси природният феномен, са незабавни "действия за промяна", които да обърнат глобалното затопляне. Но според специалисти от австралийската институция тази цел изглежда "на практика невъзможна".

Големият бариерен риф се намира край бреговете на Куинсланд, Австралия, и се състои от 2900 отделни рифа. През март 2020-а стана ясно, че заради необичайно високите температури на океана се наблюдава най-мащабното избледняване на корали. А миналия октомври бе изчислено, че близо половината корали в рифа са изчезнали през последния четвърт век.

Когато водата се затопли, коралите се освобождават от водораслите, които осигуряват по-голямата част от енергията им, и постепенно избледняват, докато не станат съвсем бели. Ако възможно най-скоро не получат хранителни вещества, загиват.

Средната глобална температура вече се е повишила с 1,1 градуса от началото на индустриалната епоха насам. Според учените обаче Земята не се затопля равномерно и Австралия се намира в частта, която се загрява по-бързо. На континента средната температура вече се е повишила с 1,4 градуса, а това повишава и риска за Големия бариерен риф.

Добрата новина е, че ако хората стабилизират нивата на затопляне, оцелелите корали ще успеят да се възстановят. Ако това не се случи обаче, на мястото на Големия бариерен риф до броени години ще има предимно водорасли и бактерии.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ