29 Март 2024петък15:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Фокус-мокус

Гневът се изпарява... в сауната

Парната баня въздейства извънредно благоприятно върху психиката, повишава физическата и умствената работоспособност, както и устойчивостта на организма към болести

/ брой: 115

visibility 1172

Иван Беловски


Още в древността е съществувала каменна парна баня. Върху купчина нагорещени камъни изсипвали вода, тя веднага се изпарявала, а тези, които се къпели, започвали обилно да се потят. От направени разкопки археолози установили, че този начин на къпане датира още от праисторически времена.
Познати са три вида парна баня. Древните гърци прилагали т.нар. суха баня в горещ въздух, който е сравнително рядко срещан начин. При него нагретите камъни не били заливани с вода, а служели единствено за нагорещяване на въздуха.
Вторият вид е парна баня, при която водата се пръскала върху нагорещените камъни, такава е същността на "руските бани", както и малко известните парни вигвами на индианските племена. Температурата не превишавала 55-60 градуса, тъй като горещият въздух, наситен с влага, би бил непоносим.
Третият вид е практикуването на смесен начин. При него нагорещеният до 100 и повече градуса сух въздух се навлажнява с вода един или няколко пъти, като се прибавят и етерични масла. Характерното за този метод е, че влажният въздух отново се изсушава бързо от нагорещените дървени стени на помещението на банята. Овлажняването е само временно и слабо, защото продължителната влага е непоносима за човешкия организъм при високите температури. Този смесен начин се прилага днес и е твърде популярен в много страни.

След парната баня се топваш в която пряспа ти е кеф


В горещия въздух на сауната температурата на кожата се повишава с 10 градуса, повишава се и температурата на подкожната тъкан и мускулите, а в малка степен и вътрешната температура на тялото - с около 0,5 до 1 градус. Това загряване е желателно. Въпреки потенето, което охлажда тялото и без което престоят в сауната при 110 градуса би бил невъзможен, температурата по цялата кожа се повишава почти праволинейно от излъчващата се топлина, а това предполага от 2 до 3 пъти повишаване на обмяната на веществата.
Направените изследвания от специалисти показват, че сауната не е подходяща като средство за намаляване на телесното тегло. Общо разпространено е погрешното мнение, че намаляването на водата в организма води до отслабване. Това твърдение не е вярно, тъй като липсата на вода се възстановява бързо.
Малко по-иначе стои въпросът с изразходването на калории. При три последователни влизания в сауната организмът изразходва около 680 калории повече, отколкото обикновено. При редовно посещаване на сауна (един до два пъти седмично) се отбелязва много малко намаляване на теглото. Установено е, че после се диша по-леко, защото честотата и дълбочината на дишането се променят по време на престоя в сауната, където въздухът е разреден и по-беден на кислород. Но кислородният дефицит се изравнява бързо при охлаждането във въздушната баня. Успокояващото въздействие на топлината върху бронхите е добро профилактично средство.
В сауната не бива да се прави нищо излишно, ползващият я трябва да диша спокойно и дълбоко. Количеството кислород е като на 2500 метра надморска височина. Доказано е благоприятното въздействие на сауната върху деца и юноши с астматичен бронхит и астма.
Отделянето на пот започва веднага след влизането в сауната. След насищането на кожата се образуват капки, които се изпаряват - около 10 г в минута. При две влизания в сауната общата загуба на вода е около 400 до 600 г. С потта се отделят много вредни вещества от организма, което обяснява и доброто въздействие на сауната върху кожата.
Заедно с токсините обаче се отделят и някои необходими вещества, които се възстановяват лесно чрез консумация на плодове и натурални плодови сокове.
При повишаването на телесната температура в горещата сауна се увеличава кортизонът в надбъбречните жлези, кръвообращението се ускорява почти двукратно. Коронарното кръвообращение се подобрява по време на топлата процедура. Но при потапянето в басейна временно се влошава дейността на сърцето и преминаването на кръвта през коронарната артерия, рязко се повишава кръвното налягане. Затова хората с високо кръвно налягане, на които лекарят все пак е разрешил ползването на сауна, не трябва да влизат в басейна за охлаждане.
Сауната въздейства изключително благоприятно върху психиката - освобождава от излишното напрежение, намалява тревожността и агресивността. Стара финландска поговорка гласи, че в сауната се изпарява гневът. При редовното й ползване се повишават физическата и умствената работоспособност, устойчивостта на организма към болести вследствие на настинки.
Сауната има чудесно козметично въздействие. Силното потене почиства кожата, подобрява се значително състоянието й след акне. Подобреното кръвообращение предполага по-добро окисляване на кожата и по-бързо освобождаване на отпадъчните вещества. Кожата става по-еластична, по-гладка и по-нежна.
От козметична гледна точка голяма роля играе и психическото отпускане в сауната. Много хора, ползващи сауна, твърдят, че след излизане от нея не само се чувстват с десетина години по-млади, но и изглеждат така.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ