29 Март 2024петък15:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Глобалното затопляне води до нови войни за ресурси

автор:Дума

visibility 982

Глобалното затопляне ще е една от основните заплахи за мира по света през следващите 10 години. Климатичните промени водят до нови конфликти и съперничество за изчерпващите се ресурси. Очаква се и масова миграция в търсене на прехрана. Тревожната прогноза е част от т.нар. "Глобален индекс на мира", изготвян от Института за икономика и мир, базиран в Австралия.
За първи път глобалното затопляне се посочва като основен риск, отбелязва Ройтерс.
Близо 1 милиард души живеят в региони с висок риск от глобално затопляне, а 40% от тях са в държави, които са въвлечени в конфликт, отчита институтът.
Климатичните промени водят до конфликти заради съперничеството за изчерпващите се ресурси и също могат да заплашат прехраната, и да предизвикат масова миграция, поясняват авторите на изследването.
Иначе през 2019 г. светът е станал малко по-сигурен за първи път от пет години. Конфлктите в Близкия изток, засилването на тероризма и увеличаването на броя на терористите през последното десетилетие се отбелязват като все още тревожен факт.
Според авторите на проучването разрешаването на конфликтите може да помогне на държавите по-добре да си сътрудничат в борбата с глобалното затопляне.
Експерти приветстваха включването на климатичните промени като фактор за риск от конфликти.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ