27 Септември 2024петък21:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Глобалният ръст изостава от прогнозите

Световната банка предупреждава за финансови сътресения

/ брой: 5

автор:Дума

visibility 39

За риск през 2016 г. световната икономика да бъде атакувана от "перфектната буря" предупреждава Световната банка (СБ) в свой доклад. Според експертите синхронизираното забавяне на най-големите развиващи се пазари може да се интензифицира от нови финансови сътресения.
Поради вероятността Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка (БРИКС) да се сблъскат едновременно с проблеми, това би поставило пред риск шансовете за икономически подем в растежа през започналата година. В доклада се допълва, че въздействието може да бъде засилено от финансова криза като тази, която се задейства през 2013 г. от обявеното от Федералния резерв на САЩ намерение за намаляване на стимулите, които тогава той предоставяше на американската икономика.
В доклада "Глобални икономически перспективи" Световната банка констатира, че оживлението през 2015 г. не е успяло да достигне очакваните нива. Това е пета поредна година, в която растежът изостава от прогнозите, правени от базираната във Вашингтон световна финансова институция. Банката съобщи, че растежът се забавил до 2,4% през 2015 г. от 2,6% през 2014 г., но добави, че по-силно представяне в развитите страни следва да доведе до ръст 2,9% през тази година. Прогнозата през юни м.г. бе за ръст от 3,3 процента.
"Рискове за влошаване доминират и са станали още по-центрирани върху нововъзникващите и развиващите се страни", гласи докладът.
Банката прогнозира, че рецесията в Бразилия и Русия ще достигне дъното през 2016 г., че Китай ще изпита само слабо забавяне на растежа от 6,9% до 6,7%, а Индия ще продължи да се развива с бързи темпове.
В доклада също така се казва, че повечето от най-големите нововъзникващи пазарни икономики се забавят. Резки спадове в цените на стоките за широко потребление, унилата световна търговия, по-слабите капиталови потоци и валутният натиск се комбинираха миналата година, за да се образува "особено трудна външна среда за износителите на стоки", където е настъпило повечето от забавянето на растежа.
Понижаване на прогнозата на СБ за ръста на световната икономика през 2016 г. обективно отразява негативното влияние на забавянето на ръста на китайската икономика и рецесията на другите развиващи се пазари. Това заяви междувременно генералният директор на вашингтонската агенция за икономически анализи "Smith's Research & Gradings" Терънс Смит.
Сега във връзка с повишаването на лихвения процент на Федералния резерв на САЩ ситуацията се влошава и не само компаниите от развиващите се страни се сблъскват с по-високи разходи по заемите, но и всички останали. Освен това фирмите трябва да се борят с ограничения в достъпа до пазара на капитали, тъй като инвеститорите са по-силно привлечени от ценни книжа, деноминирани в силния долар на САЩ, а не вложени в реалния сектор, смята експертът. "Ситуацията се отразява и на американския пазар. Тъй като през последните 12 месеца именно китайският бизнес най-активно инвестираше в американски активи. Китайските инвеститори бяха и най-големите купувачи на недвижима собственост по целия свят", каза още той. Забавянето на икономическия ръст на развиващите се пазари и главния двигател - китайската икономика, се отразява на просперитета на останалата част от земното кълбо, счита Смит. За да се възстанови устойчивият растеж на световната икономика, е необходимо да се върне увереността на инвеститорите в развиващите се пазари, резюмира експертът.

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 639

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 732

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 1353

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 1104

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 738

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 760

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ