19 Юли 2025събота18:50 ч.

Гладът и средствата

/ брой: 230

автор:Дума

visibility 6853

 Мартин Бюлар 
    
     „ЗА ПЪРВИ ПЪТ в историята повече от един милиард души ще си лягат всяка вечер гладни“. Съвсем неочаквано автор на тази потискаща констатация се оказа Робърт Б. Зелик, президент на Световната банка. Той уточни, че една от най-важните Цели на хилядолетието за развитие – преодоляването на глада до 2015 г. – „няма да бъде осъществена“ (1). След като явно бяха ограничени през последното десетилетие, бедността и недохранването отново нарастват от 2008 г. насам. Само за 2010 г. експертите на Световната банка предвиждат, че още шейсет и четири милиона души (колкото цялото население на Франция) ще потънат в крайна бедност.
          Така се връщат сцени, които всички се надяваха вече да са само (лош) спомен, като гладните бунтове в Мозамбик на 1 и 2 септември т. г. Във връзка с това Конференцията на ООН за търговия и развитие направи само евфемистична равносметка: „Хранителната сигурност си остава належащ проблем в много развиващи се държави“ (2).
          Определени природни фактори изострят тези неравновесия. Изключително силният мусон в Индия и наводненията в Пакистан унищожиха реколтата от ориз и чай, чиито цени скочиха с повече от една трета само за няколко месеца. Пожари съсипаха житните полета в Русия, намалявайки добива и възпрепятствайки засяването – последствията ще се проявят през следващия сезон.
          Но настоящият скок се дължи не толкова на природата, колкото на спекулациите. Суровините се превърнаха в най-новия обект на игрите на инвестиционните компании, които разполагат с огромни ликвидности, предлагани безплатно (или почти) от централните банки. След като преди бяха заложили на сектора на недвижимите имоти, сега чираците магьосници на финансите се насочват към основните продукти (цветните метали) и земеделските суровини.
          Така в средата на септември един от известните лондонски хедж фондове (спекулативни фондове), „Армаджаро“, изкупи еквивалента на една четвърт от европейските запаси на какао. Няколко дни по-късно цената за тон счупи всички рекорди. Същото явление се наблюдава и при житото, ориза, соята...
          Всичко това развълнува европейските ръководители. Някои дори заговориха за нуждата от регулация. Наслушахме се на същата песен и по време на кризата с високорисковите ипотечни кредити (subprime), но нищо не се промени. Последиците са още по-тежки за развиващите се държави поради факта, че Международният валутен фонд и Световната банка ги принудиха да потърсят външни пазари и да изоставят местните култури. Макар и едва-едва, Конференцията на ООН за търговия и развитие вече признава, че „стратегията за устойчиво развитие изисква да бъде обърнато по-голямо внимание на вътрешното търсене“ и призовава към „преосмисляне на парадигмата на развитие, дърпано от износа“. По-добре късно, отколкото никога. Жалко, че нещата стигат само до заклинания, които могат да хранят илюзии, но със сигурност не и планетата.
    
    
     (1) Вж. Robert B. Zoellick, „C’est la croissance qui ?radiquera la pauvret?“ (Именно растежът ще изкорени бедността), LeMonde.fr, 16 септември 2010.
     (2) Този цитат, както и следващият, са от „Trade and development report 2010“ (Доклад за търговия и развитие 2010), Женева, 14 септември 2010.
    
    
     Le Monde diplomatique
      Превод Марта Иванова

 

  Още от новия брой на „Монд дипломатик“ – на адрес http://bg.mondediplo.com

 


 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ