Германия смекчи тона към Атина
Ципрас и ЕК уверени в постигането на споразумение, Меркел и Оланд искат Гърция в еврозоната
/ брой: 42
Германия смекчи тона на фона на усилията на финансовите министри от еврозоната да преодолеят задънената улица по гръцкия дългов въпрос, предаде Ройтерс. Часове преди извънредната среща в Брюксел високопоставен гръцки представител заяви, че споразумението е близо. Германия пък обяви, че най-новото предложение на Гърция е "добър сигнал", но не е достатъчно в сегашния си вид.
Представител на Гърция, пожелал анонимност, отбеляза, че Атина е направила много отстъпки, за да бъде постигнато споразумение и еврозоната също трябва да прояви гъвкавост. Преодоляхме четири пети от дистанцията, те също трябва да покрият една пета, посочи източникът, като добави, че Гърция иска да сключи споразумение, но няма да отстъпи при натиск от Еврогрупата.
Кристиане Вирц, говорителка на германския канцлер Ангела Меркел, заяви, че най-новото искане на Гърция за удължаване на кредитното споразумение с Европа е добър сигнал и осигурява основа за по-нататъшни преговори, но не е достатъчно в сегашната си форма. "Писмото от гръцкия финансов министър Янис Варуфакис дава да се разбере, че Гърция остава заинтересована от помощта от ЕС", каза Вирц. "Това писмо е добър сигнал, което ни позволява да продължим да преговаряме", добави тя. Говорителката изрази надежда, че срещата на финансовите министри от еврозоната ще доведе до споразумение с Гърция.
Европейската комисия е уверена в постигането на споразумение по финансовата помощ за Гърция в близко време, заяви нейният говорител Маргаритис Скинас. От своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че е сигурен че искането на правителството му за шестмесечно удължаване на кредитната програма ще бъде прието въпреки възраженията на Берлин. "Гърция прави всичко възможно, така че да можем да стигнем до взаимноизгодно решение, базирано на принципа за "двойно зачитане" - зачитане на принципа за спазването на правилата на ЕС и на резултатите от изборите на държави членки", написа Ципрас в писмено изявление до Ройтерс. Сигурен съм, че гръцкото писмо за шестмесечно удължаване на кредитната програма със съответните условия ще бъде прието. Това е моментът за историческо политическо решение за бъдещето на Европа, посочи гръцкият премиер.
Часове преди срещата малтийският финансов министър Едуард Шиклуна заяви, че Атина трябва да се разбере с международните партньори. Той посочи, че част от страните членки на еврозоната са се съгласили Гърция да напусне клуба на държавите, използващи общата валута, ако не бъде постигнато споразумение, предаде Интерфакс. Министърът поиска да посредничи в преговорите между Атина и страните от еврозоната. Шиклуна обаче настоя правителството на Ципрас да сключи сделка с партньорите си.
Пристигайки в Брюксел, финансовият министър Варуфакис заяви, че Гърция се надява на добра дискусия и постигане на споразумение на заседанието на Еврогрупата "Вярвам, че днес ще се състои добра, колегиална дискусия и се надявам да има "бял дим", подчерта Варуфакис, имайки предвид цвета на дима над Сикстинската капела, символизиращ успешен избор на нов папа. В европейската политика този символ се възприема като синоним за постигане на компромис.
Гърция трябва да остане в еврозоната, заявиха в Париж германската канцлерка Ангела Меркел и френският й домакин, президентът Франсоа Оланд, цитирани от ДПА. "Германия и европейските ръководители са силно настроени за оставане на Гърция в еврозоната. Гръцкият народ направи доста жертви, за да може това да стане", посочи Меркел на съвместна пресконференция с Оланд. Тя обаче допълни, че остава да се решат много технически подробности. "Гърция е в еврозоната и трябва да остане в еврозоната", допълни от своя страна френският държавен глава. По думите му, позицията на Франция е, че трябва да се направи всичко и от гръцка, и от европейска страна, за да има по-силно сцепление в еврозоната.