Германия би и Холандия

Бундестимът докосва 1/4 финал на Евро 2012 след 2:1 над "лалетата"

/ брой: 137

visibility 15

Германия би Холандия с 2:1 в мач от Група В на Евро 2012 и докосва 1/4 финал още след II кръг. Тимът на Йоги Льов надигра "лалетата" и предреши изхода на двубоя в Харков още през първото полувреме. И 2-та гола наниза нападателят на Байерн Мюнхен Марио Гомес (23 и 38), който при второто си попадение почти не се израдва, след като предусещаше накъде отиват нещата. Холандците се опитаха да се върнат в мача през втората част, но стигнаха само до почетно попадение, дело на голмайстора на Висшата лига Робин ван Перси (73). Гомес пък вече има 3 гола на първенството в Полша и Украйна и дели първото място при реализаторите с руснака Алан Дзагоев.
Така тимът на Берт ван Марвайк, фаворит за титлата преди старта на европейското, е на път да отпадне още в групите, след като инкасира 2-ра загуба. За да продължи на 1/4 финалите, Холандия трябва да бие поне с 2 гола разлика Португалия в последния си мач, а Германия да играе феърплей и да вземе 3-те точки и от Дания. Мачовете са в неделя. В класирането води Германия с 6 точки, пред Португалия и Дания с по 3 т., а Холандия е кръгла нула.
В другия мач от групата Португалия се измъчи за победата над Дания с 3:2. Иберийците вкараха 2 бързи гола чрез Пепе (24) и Елдер Пощига (36), но Никлас Бендтнер изравни (41 и 80). В 87-ата минута резервата Силвестър Варела донесе много важния успех, който запази шансовете на португалците. Суперзвездата им Кристиано Роналдо пропусна 2 пъти сам срещу вратаря и беше на крачка да провали усилията на своите, но не успя. Бендтнер може да бъде наказан от УЕФА заради "скрита реклама". При втория си гол, той вдигна фланелката си и на бельото му се видя надпис на фирма за залагания, а според правилата "всякакъв вид артикули, носени от играчите на време на турнира трябва да са без имена на спонсори".

След мачовете

Йоаким Льов, селекционер на Германия:
"Направихме втората стъпка. В "групата на смъртта" вече имаме 6 точки, това е добро постижение, макар че виждам още неща за подобряване. Всичко е в наши ръце. Работихме много добре в защита с игра, ориентирана към нападателите на Холандия, и успяхме добре да ги контролираме. През второто полувреме можехме да убием мача с 3-ти гол. Не го направихме и накрая ни беше малко трудно, но мисля, че заслужихме победата."

Марио Гомес, вкарал 2 гола:
Беше невероятно до края, но и много нервно. Спечелихме 6 т. срещу 2 отбора от световна класа, какво повече можем да искаме? Доволен съм, че вкарах 2 гола и помогнах на отбора. Важното е, че хората от отбора и треньорът са зад мен. Но остава още дълъг път до финала."

Берт ван Марвайк, селекционер на Холандия:
"Започнахме добре през първите 20 минути, играхме, както бяхме решили, и създадохме добри положения, но тогава дойде германският гол. Направихме няколко грешки в защита и в средата на терена, оставяхме много пространство. Опитахме се да променим нещата през второто полувреме със смените. Германия имаше проблеми след гола на Ван Перси, жалко за нас, че не успяхме да изравним. Но трябва да продължим да вярваме, да продължим да се борим. Имаме още един шанс, трябва да вярваме. Това е, което казах на момчетата в съблекалнята и те мислят като мен. Трябва да победим с най-малко 2 гола Португалия и мисля, че можем да го направим."

Рафаел ван дер Ваарт, полузащитник:
"Сега трябва да победим Португалия с 2:0. Това е възможно. Продължавам да вярвам. Трябва Германия да бие датчаните, което ще направи. Германците играха добре. Те вкараха 2 фантастични гола. Това е отбор от световна класа. Лично за мен бе трудно да започна мача на пейката. Влязох на почивката, дадох всичко. Не беше лошо. При 2:1 опитахме всичко. Напразно."

Пауло Бенто, селекционер на Португалия:
"Роналдо е футболист с огромни способности, който не беше ефективен в няколко ситуации. Той изигра 2 добри мача. Роналдо не е единствен сред 23-мата играчи в състава, които се чувства неудовлетворен. Всички имат чувство на отговорност. Той не е под натиск, а е тук, за да ни помогне да решим проблемите си."

Кристиано Роналдо, капитан на Португалия:
"Всеки може да пропусне положения, аз също. Обичам да вкарвам голове и дадох своя максимум в този мач. Те ще дойдат. Отборът победи, това е най-важното за мен. Ако аз не вкарвам голове на това европейско първенство, но Португалия го спечели, веднага се подписвам."