29 Юли 2025вторник13:19 ч.

ГЕРБ с нови промени в мерките по време на извънредно положение

автор:Дума

visibility 37336

ГЕРБ внесоха нови поправки в Закона за извънредното положение.
Те  записват в Закона, че по време на извънредното положение не могат да се начисляват лихви за забава и неустойки по кредитите, нито да се трансформират в предсрочно изискуеми. Забраната да се притискат длъжниците се отнася не само за банките, но и за други кредитни институции. Забранява се и изземването на вещи на длъжниците.
ГЕРБ спират и партийните субсидии, като записват в Закона, че икономисаните средства ще се харчат само за борба с коронавируса и лечение на заразени български граждани. Намаляват се и санкциите за нарушение на карантината в Закона за здравето, като глобата се редуцира в размер на 300 до 1000 лева, вместо сегашната, която беше 5 000 лева.

Две комисии ще заседават в неделния ден – бюджетна и правна. Бюджетната комисия ще разгледа на второ четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2020г.

Правната комисия се очаква да обсъди на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.

Законопроектът предвижда увеличаване на лимита за поемане на нов дълг от 2.2 милиарда на 10 милиарда лева. Според документа МС ще може да издава държавни гаранции по нови заемни споразумения с на ББР в размер до 700 милиона лева. Очаква се спад на БВП от 3% в реално изражение през текущата година.

С 13 гласа “за”, парламентарната правна комисия прие на първо четене промените в приетия преди три седмици Закон за мерките по време на извънредното положение. Депутатите от БСП се въздържаха и обявиха, че ще внесат свои предложения преди второто четене. И ГЕРБ ще внесат промени в закона. Една от тях е да бъдат замразени партийните субсидии по време на извънредното положение.

Съдят за тероризъм задържаните за палежи

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 138

Силна буря с градушка удари Видинско

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 138

МЗ финансира изграждането на 100 модерни амбулатории

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 138

Задържаха контрабанден ботокс

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 138

ЕС се договори с Тръмп за митата

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 138

Гърция овладява огнената стихия

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 138

Венецуелските леви с победа на местния вот

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 138

Накратко

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 138

Убиват ЕС

автор:Таня Глухчева

visibility 226

/ брой: 138

Гледам на работата си като на отговорност

автор:Юлия Кулинска

visibility 243

/ брой: 138

Нашата си кочина

автор:Мая Йовановска

visibility 227

/ брой: 138

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ