17 Юни 2025вторник01:08 ч.

ГЕРБ с нови промени в мерките по време на извънредно положение

автор:Дума

visibility 25254

ГЕРБ внесоха нови поправки в Закона за извънредното положение.
Те  записват в Закона, че по време на извънредното положение не могат да се начисляват лихви за забава и неустойки по кредитите, нито да се трансформират в предсрочно изискуеми. Забраната да се притискат длъжниците се отнася не само за банките, но и за други кредитни институции. Забранява се и изземването на вещи на длъжниците.
ГЕРБ спират и партийните субсидии, като записват в Закона, че икономисаните средства ще се харчат само за борба с коронавируса и лечение на заразени български граждани. Намаляват се и санкциите за нарушение на карантината в Закона за здравето, като глобата се редуцира в размер на 300 до 1000 лева, вместо сегашната, която беше 5 000 лева.

Две комисии ще заседават в неделния ден – бюджетна и правна. Бюджетната комисия ще разгледа на второ четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2020г.

Правната комисия се очаква да обсъди на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.

Законопроектът предвижда увеличаване на лимита за поемане на нов дълг от 2.2 милиарда на 10 милиарда лева. Според документа МС ще може да издава държавни гаранции по нови заемни споразумения с на ББР в размер до 700 милиона лева. Очаква се спад на БВП от 3% в реално изражение през текущата година.

С 13 гласа “за”, парламентарната правна комисия прие на първо четене промените в приетия преди три седмици Закон за мерките по време на извънредното положение. Депутатите от БСП се въздържаха и обявиха, че ще внесат свои предложения преди второто четене. И ГЕРБ ще внесат промени в закона. Една от тях е да бъдат замразени партийните субсидии по време на извънредното положение.

Половината от някои зеленчуци в суперите да са български

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 107

Приходите от ДДС засега изостават от плана за 33% ръст

автор:Дума

visibility 933

/ брой: 107

Данъчните отчитат 43% ръст в оборота на обменните бюра

автор:Дума

visibility 1099

/ брой: 107

Смъртоносни удари между Израел и Иран

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 107

Политическо убийство в САЩ

автор:Дума

visibility 723

/ брой: 107

Антонио Коща инициира среща София - Скопие

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 107

Дмитрий Песков: Отношенията със САЩ са авгиеви обори

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 107

Ядреният раздор

автор:Юри Михалков

visibility 1192

/ брой: 107

От "Позитано" до... Позитано

автор:Ина Михайлова

visibility 1225

/ брой: 107

Като в детска игра

visibility 868

/ брой: 107

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ