19 Април 2024петък21:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Франция и Полша сблъскаха визиите си за Русия

На Мюнхенската конференция Макрон настоя за самостоятелна политика на диалог с Русия

/ брой: 32

автор:Дума

visibility 1357

Европа трябва повече да следва собствена политика в отношенията с Русия, заяви френският президент Еманюел Макрон в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността. Той припомни, че има много общи неща между европейските и американските ценности. "Но има и такива, които не приличат на ценностите на САЩ, затова ни е необходима определена степен на свобода, потребна ни е наша собствена, европейска стратегия. Ние имаме друга география, имаме други представи за социалната справедливост, културни особености,...които трябва да се защитават", подчерта Макрон. 

"Ние имаме своя политика на съседство. Например средиземноморската политика, това е европейска политика, а не трансатлантическа политика. Политиката към Русия трябва да бъде европейска политика, тя не може да бъде само трансатлантическа", посочи Макрон. Той припомни, че не е нито за, нито против Русия: "Аз съм за Европа". За пореден път Макрон се изказа за развитието на диалога с Москва. Той подчерта, че политика на "санкции и контрасанкции не донесе нищо позитивно нито на Русия, нито на Европа". По думите му има и друг вариант и той е "да сме взискателни и да подновим стратегическия диалог". Френският президент предупреди също, че държавите днес си говорят все по-малко, докато конфликтите се множат и лидерите не са способни да ги уредят.

По думите му Европа е "реален партньор на Русия заради географското разположение на тази огромна страна. Необходими са ни отношения на доверие". 

Отделно Макрон заяви, че губи търпение заради липсата на реакция от страна на Германия по предложенията му за реформи в ЕС. Той поиска ясни отговори от страна на Берлин и другите страни от ЕС за предизвикателства като намаляването на ангажиментите на САЩ към Европа и развитието на Китай. Ключът през следващите години ще е да стигнем много по-далеч по въпроса със суверенитета на европейско равнище, включително в сферата на отбраната, убеден е Макрон.

Френският лидер обяви още, че ако докладът на Еврокомисията за Северна Македония и Албания през март бъде положителен, той ще подкрепи започването на преговори за присъединяването им към ЕС.

В същото време на конференцията полският външен министър Яцек Чапутович Се разграничи от френската позиция и нападна Русия, че била заплаха. "ние не споделяме тази позиция. Смятаме, че санкциите трябва да се запазят. Смятаме, че Русия представлява много сериозна заплаха, че тя е сериозен играч, действащ в ущърб на интересите на Запада, в ущърб на демокрацията. Затова Европа и Евросъюзът трябва да се обединят с други страни, преди всичко със САЩ", каза министърът. 

На свой ред Сергей Лавров призова на конференцията да бъде спряно култивирането на фантома на "руската заплаха" и да се премине към диалог по въпросите на сигурността в Европа върху "принципа на равната неделимост на безопасността", записан в редица основополагащи международни документи за Европа. 

Трансатлантическите връзки заеха важно на  конференция. Майк Помпео отхвърли германската критика към оттеглянето на САЩ от световната сцена. Столтенберг подчерта значението на трансатлантическото единство. В изказването си германският президент Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че САЩ отхвърлят "дори идеята за международна общност" и действат "за сметка на съседи и партньори". Германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер заяви, че е съгласна да има обща европейска инициатива в Ормузкия пролив, вместо да подкрепя ръководената от САЩ мисия там, защото "не смятаме, че максималният натиск е правилният начин за справяне с Иран".

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ