19 Април 2024петък04:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Фискална скала" може да събори американската икономика

Трябва да действаме, а не да чакаме последния момент, твърди милиардерът инвеститор Уорън Бъфет

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 1272

Франк Фухриг
ДПА


Президентът Барак Обама и съперникът му републиканец Мит Ромни водят предизборната кампания в сянката на безпрецедентна политическа и бюджетна криза. Във Вашингтон "фискалната скала" е зловещ и удобен прякор за перфектните мерки за икономии, които вече са предвидени законово, бюджетен срив в дългосрочен план и временно прекратяване на работата на правителството според прогнозата за края на годината. Ако не се намери решение в силно разединения Конгрес, икономистите предупреждават за рязко прекратяване на тригодишното икономическо възстановяване на САЩ. Международният валутен фонд предупреди на 3 юли, че един такъв икономически спад би имал "тежки отрицателни последици за и без това вече крехката световна икономика". Милиардерът инвеститор Уорън Бъфет, който е на 81 години, отдавна критикува нарастващия американски дефицит. Сегашната безизходица може да бъде разрешена с компромис, при който "всеки може да бъде малко недоволен от нещо, но със сигурност ще бъде по-добре, отколкото да се носим по течението, както правим сега," посочи той пред бизнес телевизията CNBC миналата седмица. "Трябва да направим нещо."
В последните седмици на 2012 година американското правителство ще трябва да се сблъска със законовия таван за взимането на заеми, което може дори да доведе до техническа неплатежоспособност, освен ако Конгресът не вдигне ограниченията за сегашния лимит от 16,4 трилиона долара. В края на юни държавният дълг на САЩ възлиза на 15,8 трилиона долара. При предшественика на Обама - Джордж Дабъл Ю Буш, дългът почти се удвои до 10,6 трилиона долара. След шумна разправия между двете основни политически партии, която доведе до последното вдигане на тавана на дълга през август 2011 година, Конгресът приложи закон, налагащ автоматични, сурови съкращения на вътрешните програми и на военните разходи в края на 2012 година. Същевременно подоходните данъчни облекчения от 2001 година трябва да приключат в края на годината.
Бюджетната служба на Конгреса, безпартийна агенция за икономически данни към американския законодателен орган, прогнозира, че американската икономика при комбинираните мерки за икономии ще мине от тазгодишните умерени 2% растеж към рецесия, свивайки се с 1,3% с годишно натрупване през първата половина на 2013 година. Този икономически удар вероятно ще влоши положението с безработицата, която вече достигна 8%, но федералният дефицит ще бъде почти разполовен - от 1,2 трилиона долара тази година на 600 милиарда долара, или 3,8% от брутния вътрешен продукт през 2013 година. В отговор на планираното увеличаване на данъците Обама предложи през юли удължаване на най-ниските облекчения само за домакинствата, които печелят под 250 000 долара годишно, като посочи, че приходите от по-високите данъци на по-богатите са необходими за намаляване на правителствения дефицит от 1 трилион долара. Ромни и републиканската опозиция, която контролира долната камара на Конгреса, възразяват, че всяко увеличение на данъците ще засегне и без това вече слабата икономика. И двете страни може да са преувеличили значението на данъчното предложение на Обама, което според оценките ще донесе около 50 милиарда долара годишно нови приходи от най-богатите. Спорът е типичен пример за отровния климат във Вашингтон, като лявото и дясното пространство постигат съгласие по малко неща, но са единни в нежеланието си да признаят успеха на другия в песрективата на президентските и парламентарните избори на 6 ноември.
МВФ посочи, че ако се остави решението за тавана на дълга да виси в пространството, това ще накърни икономиката, като се формира "опасност от завишена несигурност и срив на финансовите пазари." Бюджетната служба на Конгреса също е на мнение, че още преди края на годината ще започнат да се усещат последиците от увеличаването на данъците и орязването на федералния бюджет, ако Вашингтон продължи да се колебае. Домакинствата ще съкратят разходите си в очакване на по-високите данъци, а бизнесът ще ограничи инвестициите и наемането заради опасенията, че икономиката ще отслабне догодина, се посочва в доклада. На 10 юли рейтинговата агенция Fitch от Уолстрийт посочи, че финансовата несигурност на САЩ, заедно с евентуалното разрастване на дълговата криза в еврозоната, е причина за отрицателна перспектива на държавните ценни книжа на САЩ с най-високата оценка ААА. Друга голяма рейтингова агенция от Уолстрийт, Standard & Poor's, направи безпрецедентно понижение на рейтинга на американските облигации с една степен през август 2011 година - от ААА на АА плюс, след като на министерството на финансите почти му свършиха парите преди Конгресът да постигне споразумение в последния момент за повишаване на тавана на дълга. Въпреки тези действия лихвите по американските облигации всъщност се понижиха оттогава, тъй като несигурността в Европа и други икономики насочват инвеститорите към възприеманите като сигурно убежище американски ценни книжа. Като се остави настрана "фискалната скала", Бъфет отбеляза, че остава оптимистично настроен за Америка, изтъквайки, че неговата изключително разнородна холдингова компания Berkshire Hathaway инвестира близо 9 милиарда долара в американската икономика през 2012 година. "Накрая ще направим правилното нещо", заяви той. "Само не трябва да чакаме последния момент."

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ