25 Април 2024четвъртък15:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Фейсбук променя мозъка и апетита

Негативните публикации остават в съзнанието ни най-дълго

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 788

Най-известната социална мрежа ни влияе в няколко насоки и дори разболява хората, като влошава настроението, променя мозъка и се отразява на апетита. Това сочат резултати от проучване на Your Tango.

В мрежата често биват публикувани снимки на домашно направени храни - хората се хвалят с кулинарните си умения. Други пък се тагват от ресторанти и сладкарници и снимат ястията там, а може и да сте последвали страници на заведения - те също постват снимки на деликатеси. Гледането на такива кадри може да активира наградния център на мозъка. Това кара хората да изпитват глад, да искат да ядат повече и да задоволят напълно апетита си. Дори ако вече сте хапнали основно, щом след яденето разглеждате снимки на ястия, отново може да се почувствате гладни, разкрива изследването. Най-добре е да спрете да следвате страници на заведения, както и хора, които често снимат храната си, съветват експерти.

Проучвания показват, че използването на фейсбук може да предизвика промени в настроението. Позитивните са свързани със споделянето на спомени и чатенето с приятели. Но една от най-често срещаните негативни емоции, предизвикани от социалната мрежа, е завистта.  Берлинско изследване показва, че един от трима се чувства по-зле, след като е скролвал из фейсбук, отколкото преди да използва социалната мрежа. Хората се чувствали по-самотни, ядосани и гневни, споделил е специалист пред "Ройтерс". Най-много завист предизвиквали снимките от ваканции. Хората се разстройвали, когато събират по-малко харесвания и коментари на публикациите си, в сравнение с други приятели, както и ако получават по-малко поздравления за рожден ден. Жените завиждали най-вече за фигурите на други дами и физическата им красота.

Използването на социалната мрежа може да промени мисленето ни на подсъзнателно ниво - без дори да го осъзнаваме. Когато влезем във фейсбук и често виждаме постове на вредни храни, сладкиши, негативни публикации за работата, живота и любовта или статии, които ни карат да изпитваме тревога (като тези за коронавируса), тези неща остават в съзнанието и в паметта ни дълго. Мозъкът се фокусира над онова, което последно сте видели и прочели, и използва тази информация, за да насочва поведението ви и да управлява вашето мнение.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 296

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 250

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ