Фармацевти алармират за забавени плащания от НЗОК
Липсата на пари блокира аптеките, а пациентите остават без лекарства
/ брой: 99
Инициативният комитет от магистър-фармацевти алармират за
забавени плащания от НЗОК. "До момента аптеките са поставени в ситуация на сериозен финансов натиск, а в същото време продължават да отпускат скъпоструващи лекарства без никаква надценка. За основни социалнозначими заболявания, като сърдечно-съдови, надценката е едва 15%, което е крайно недостатъчно, за да покрие инфлацията, растящите разходи и рисковете, които аптеките поемат ежедневно", заявяват в позиция фармацевтите.
Те питат защо в последните години масово навлизат иновативни скъпоструващи продукти, а ограниченията на надценките остават непроменени и несъразмерни на финансовите тежести и търговския риск, защо надценките не са индексирани поне с процента на инфлацията и защо няма ясен механизъм за навременно изплащане на дължимите суми от НЗОК.
Фармацевтите предупреждават, че последствията са реални и тежки, свързани с липса на адекватни наличности на лекарства, ограничен достъп на пациентите до лекарства по Каса, скъпоструващите терапии ще изчезнат от аптечната мрежа в страната, а аптеките ще бъдат принудени да избират за кои пациенти да зареждат лекарства. Допълнителен риск идва и от подготвяната промяна за включване на безплатни лекарства за белодробни и неврологични заболявания, отново за сметка на аптеките.
Нововъведените контролни механизми, които влязоха в сила от 1 юни т.г., натоварват аптеките и общопрактикуващите лекари с допълнителни разходи за софтуер и проверки, които не гарантират плащане на всички изписани и отпуснати рецепти, предупреждават от инициативния комитет.
От организацията настояват за решения, които да фиксират конкретни срокове за плащанията от НЗОК, за увеличаване на таксите за дейност за безплатните лекарства с 25%, за корекция на надценките, съобразно инфлацията и за удължаване на срока за обществено обсъждане на Наредбата и участие на семейните аптеки в дебатите.
Призоваваме МЗ, НЗОК и Комисията по здравеопазване в НС за открит диалог, защото не можем да мълчим, когато достъпът до лекарства и здравето на хората са поставени в риск, категорични са фармацевтите.